Drama před objektivem tak se jmenuje nejnovější pozoruhodná publikace Jiřího Kráčalíka, zakladatele a ředitele Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF), v níž oslovil deset osobností, které k životu potřebují nezbytně adrenalin, když dobývají nejvyšší horské vrcholy světa, potápějí se do hlubin moří a oceánů, cestují ledovými pláněmi i pralesy nebo se účastní extrémních sportovních závodů ve světě… To byl také důvod k našemu rozhovoru.

Jiří Kráčalík
-
narodil se v roce 1954 v Ostravě. Vystudoval učební obor reprodukční grafik v Olomouci, Střední průmyslovou školu grafickou v Praze, později Univerzitu Palackého v Olomouci, katedru sociologie kultury a umění.

Je zakladatelem a ředitelem renomovaného Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Uspořádal téměř padesátku autorských výstav vytvarné fotografie, vytvořil mnoho audiovizuálních programů z cest po naší planetě. Získal řadu prestižních ocenění.

Jak jste koncipoval svou novou knihu?

Jedná se o mou druhou knihu rozhovorů a navazuje na mou předcházející publikaci Drama před kamerou, což napovídá, že jde opět o dramatické příběhy nevšedních lidí…

Můžete být konkrétnější a některé ze zpovídaných nám alespoň malinko představit?

Mohu jmenovat třeba špičkovou horolezkyni Kláru Kolouchovou, která je maminkou dvou dětí a má za sebou už i výstup na Mount Everest. Jako první Češka se pokusila zdolat i nejtěžší horu světa K2 a málem při tom přišla o život. Klára žije v Praze, ale nemusíme chodit daleko od Ostravy.

V Rožnově pod Radhoštěm žije nejlepší český ultramaratonec v silniční cyklistice Sváťa Božák, který už dvakrát zvládl nejtěžší závod světa Race Across America, nonstop jízdu napříč Amerikou. Čtenář se v knize setká také s Miroslavem Náplavou, filmařem a cestovatelem mnoha tváří, účastníkem zajímavých expedic, který také napsal společně s Petrem Horkým několik knih o Miroslavu Zikmundovi. A tak bych mohl pokračovat ve vyjmenovávání hostů…

Přesto se zeptám: Máte v knize i nějakou žijící legendu, nejenom mladší současníky?

Samozřejmě. Třeba průkopníka československého skialpinismu Pavola Rajtára. Během své více než šedesátileté praxe v horách absolvoval tisíce výstupů nejenom na rodném Slovensku, ale také v zahraničí. Další žijící československou horolezeckou legendou je Jan Červinka z Vrchlabí, jinak ale rodák z Opavy, účastník řady expedic do nejvyšších osmitisícových velehor Asie.

Jak dlouho jste tuto knihu připravoval a co bylo při její realizaci nejtěžší?

Pracoval jsem na ní necelé dva roky. Původně jsem si myslel, že všechno půjde jako po másle. Asi nejtěžší bylo termínově sehnat každého hosta k rozhovoru a přimět ho, aby sepsal svůj dobrodružný příběh, který vlastně každé povídání doplňuje.