VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiřina Kábrtová: Ostrava je krásné město se skvělými lidmi

Koncem října si naše republika připomene sto let od založení. K výročí připravilo Ostravské muzeum výstavu s názvem Ostrava 1918-1938. Výstava bude veřejnosti přístupná od středy až do prosince. Díky ní si mohou nejenom místní obyvatelé udělat obrázek o tom, jak vypadalo město za první republiky.

26.9.2018
SDÍLEJ:

Jiřina Kábrtová - ředitelka muzea v Ostravě.Foto: Deník / Pavel Sonnek

Nejen o výstavě se rozpovídala ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Prozraďte čtenářům na úvod, co všechno je na výstavě čeká…
Stěžejní věcí nebo událostí výstavy je promítání filmu. Ve spolupráci s QQ studiem Ostrava a s Národním filmovým archivem jsme zpracovali veškeré dostupné filmové autentické záběry, které pochází z let 1918 až 1938 a odehrávaly se v Ostravě. Z těchto záběrů jsme udělali dvoudílný Ostravský filmový žurnál, který představí Ostravu rozpohybovanou, což se podle mě hned tak nevidí. V záběrech jezdí stará auta, staré tramvaje, je v nich zachycen také příjezd prezidentů Masaryka a Beneše do našeho města. V té době byl opravdu film ještě takovým průkopníkem. Co jsme neměli, to jsme doplnili našimi autentickými snímky, které máme v archivu. Hodně nám také pomohl Archiv města Ostravy. Myslím si, že film, který uvidí návštěvníci jako první, ukáže pěkný a ucelený pohled na zmiňovanou dobu. Následně mohou zamířit rovnou na výstavu. Téměř většina výstavy pochází z našich sbírek.

Vizitka
Narodila se 19. června 1953 v Ostravě-Vítkovicích, ale celý život bydlí ve Svinově. Navštěvovala Matiční gymnázium v Ostravě. Vystudovala obor Odborná geologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V Ostravském muzeu pracuje více než 40 let. Prošla si mnoha pozicemi, od těch nejnižších až po tu nejvyšší. Od roku 2000 vykonává funkci ředitelky. Miluje Ostravu a netají se tím, že je věrnou fanynkou Baníku Ostrava. Má dvě děti a tři vnoučata.

Co všechno mohou návštěvníci na samotné výstavě zhlédnout?
Výstava bude zaměřena na zajímavosti a různé rozdíly, které panovaly v období první republiky. Každou část jsme nazvali určitým přídomkem. Bude tam například Ostrava politická. Ukážeme si první zastupitelstvo, prvního starostu, ale i třeba to, jak v té době vypadala Nová radnice. A také jak vypadal sál, ve kterém sedělo zastupitelstvo. Na výstavě nemáme žádné letopočty a velké povídání, ale chceme vjemově lidi vtáhnout do děje první republiky.

Naznačte, v jakých dalších úhlech se Ostrava na výstavě objeví…
Třeba Ostrava chudá a bohatá. Chudou Ostravu a v ní chudáky, kteří chodili tajně sbírat na haldy uhlí, aby měli v zimě čím topit, si určitě všichni dovedeme představit. Ale na druhé straně tady byla celá řada bank. A skutečně velkých bank. Mezi nimi kraloval generální ředitel těžířstva, jakoby dnešního OKD, právník Karel Zajíček, který byl neskutečný koumák. Nakonec se však z něj vyklubal defraudant a nepoctivý člověk. Navíc ještě k tomu tady v Ostravě oblažoval kdejakou ženskou. Zajíček si dělal takovou zvláštní sbírku. Ta se ocitla v Policejním muzeu v Praze a návštěvníci ji budou moci vidět na výstavě. Myslím si, že se lidé velice podiví, jak vůbec mohlo tak vzdělaného muže něco takového napadnout.

Můžete ještě prozradit, jaké další osobnosti, které mají co do činění s Ostravou, na výstavě vzpomenete?
Třeba Sokola Tůmu. Všichni vědí, že existuje konečná trolejbusová zastávka Sokola Tůmy. Ale pokud se dneska na něj kohokoliv zeptáte, tak nikdo neví, kdo to byl. Sokol Tůma byl osvětovým pracovníkem, spisovatelem, kulturním pracovníkem, který tady rozdmýchával kulturní život. Kromě toho byl také velkým propagátorem krematornictví. Neustále připomínal, že Ostrava je velké město a chybí mu krematorium. Takže díky němu bylo v Ostravě v letech 1926 a 1927 postaveno krásné kubistické krematorium, které bylo za socialismu zbořeno. Sokol Tůma nám dokonce zanechal urnu se svým popelem. A také speciální nádobu se svým srdcem. Ano, i takové sbírky má muzeum. Nikdy jsme takové věci nevystavovali. Teď jsme si však řekli, že uděláme Sokolu Tůmovi takovou pietu a místečko, kde se mohou lidé dozvědět, jaký to byl člověk.
Jiřina Kábrtová - ředitelka muzea v Ostravě.

Na výstavě se určitě objeví i zástupci z řad literárních umělců…
Takoví lidé se objeví třeba v části, která se jmenuje Ostrava pohádková a literární, na které se budu podílet i já. Mám hrozně ráda spisovatele Vojtěcha Martínka, který v Ostravě působil. Ve zmiňovaném období dvaceti let napsal tři pohádkové knížky pro děti. Jsou to hodně naturalistické a ostré pohádky, ale mně se moc líbí. K jeho první knížce se váže zajímavý příběh. Vojtěch Martínek potkal v Praze na Akademii výtvarných umění mladého výtvarníka Rudolfa Švajdlera a strašně se mu jeho kresby líbily. Domluvili se a Švajdler mu ilustroval jeho pohádkovou knihu Svět kouzel a divů. Mladý výtvarník však ve dvaadvaceti letech zemřel. Byl to ale velmi talentovaný muž a v jeho rodném městě Hořice ho opěvují dodnes. V našem muzeu se ocitly originály jeho kreseb. Jak se tady dostaly, to už opravdu nevím. Bude ale krásné, když na stěně budou viset obrazy a vedle toho bude otevřená knížka, která obsahuje obrázky k pohádkám již v knižní podobě. V této části se taky dozvíme o jiných spisovatelích i vydavatelích, kteří působili v té době v Ostravě. Některé knížky byly opravdu originality. Pokračování na straně 5 Pokračování ze strany 4

V úvodu jste naznačila, že část výstavy je věnována dopravě…
Máme připravenou část, která se jmenuje Ostrava lokálková. Přiznám se, že nevím, čím se jezdí v Praze. V Čechách se možná jezdí tramvajemi. V Brně se cestuje šalinami a u nás se odjakživa jezdí lokálkou. Mnoho lidí neví, že v roce 1926 Ostrava koupila trať Klimkovice-Svinov a nechala ji zelektrizovat. Trať skončila před 40 lety. Já jsem lokálkou na této trati jezdila každý den a měla jsem ji hrozně ráda, protože mi ulehčila asi kilometr cesty do školy. V muzeu máme šikovné kluky modeláře, kteří vytvořili model této tramvaje v poměru 1:87. Našli všechny zastávky, které na trati byly. Takže v muzeu bude jezdit i tramvaj. Po čtyřiceti letech se znovu obnoví tramvajová trať KlimkoviceOstrava. Celá výstava je opravdu založená na takových momentech a zajímavostech.

Na jakou část výstavy jste vy osobně nejvíce hrdá?
Nejvíce jsem pyšná na již zmiňovaný film. To byla opravdu mravenčí práce. Jestli si myslíte, že člověk přijde do Národního filmového archivu a řekne, že chce všechny ukázky, na kterých je Ostrava, tak to ani náhodou. Takhle to opravdu nefunguje. A je třeba bezvadné, že se našel za první republiky člověk, který natočil jízdu prezidenta Masaryka Mariánskými Horami. Byl to naprostý amatér a s oficiální kinematografií to nemělo nic společného. Zachovalo se to, přetočilo se to v archivu, zdigitalizovalo se to. A díky němu máme aspoň malý kousek z návštěvy prezidenta Masaryka.

Jiřina Kábrtová - ředitelka muzea v Ostravě.
Říkáte, že proces zpracovávání filmu byla mravenčí práce. Jak taková práce vypadala v praxi?
Nejsme samozřejmě filmaři, takže jsme nevyráběli samotný film. Ale připravili jsme takové situace, které jsme chtěli, aby se ve filmu objevily. Udělali jsme si časovou osu jednotlivých událostí od vzniku republiky až po poslední tábor lidu, který byl na Masarykově náměstí, a protestovalo se proti nastupujícímu nacismu. Spolupracovali jsme se scenáristou Michalem Najbrtem a také s QQ studiem, kde jsou střižny a zvukárny. Intenzivní spolupráce s QQ studiem začala v lednu letošního roku. Tam jsme pravidelně chodili a dívali se po částech na výsledky. Pravidelně je konzultovali a měnili. I přestože měl scenárista všechno dobře napsané, tak například místo Senný trh bylo ve filmu Senné náměstí, tak se to muselo přemluvit. Do studia jsme chodili opravdu poctivě jako včelky, vše kontrolovali, aby byla opravdu všechna pojmenování správná, spravovali, dávali dohromady, až z toho vzniklo toto dílo.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Redakce

26.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Manažer/ka kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vřesinská 2368/13, Ostrava - Poruba, Kontakt: emailem, , Zodpovědnost za celý proces reklamací zákaznických a dodavatelských, zajišťování kontroly jakosti při vstupních a výstupních kontrolách, koordinuje spolupráci v rámci oddělení a napříč společností, předává relevantní informace, zodpovědnost za integrovaný systém managementu (ISO 9001), zajišťování a provádění interních auditů, řízení dokumentace, tvorba přepisové dokumentace, řízení změn a odchylek, zodpovídá za monitorování výsledků a přípravu certifikátů, budování, udržování a rozvoj systému kontroly dle norem. , , Benefity:, , Stravenky, telefon, notebook.. Pracoviště: Carman-doors, s.r.o., Vřesinská, č.p. 2368, 708 00 Ostrava 8. Informace: Jiří Vitásek, +420 720 934 875. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 38 000 Kč Obchodní zástupci Business consultant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Ollero je Google partner, tvoříme weby, eshopy a digitální marketing, který vydělává. Díky metodě datadriven tvoříme strategické dlouhodobé partnerství s našimi klienty., , Koho hledáme: , -Hledáme ambiciózního člověka, který nám pomůže ještě víc posílit naši pozici na trhu a nebojí se výzev, -Pokud rádi mluvíte s lidmi a umíte jim prodat svůj názor, -Pokud jste navíc zodpovědným a organizovaným týmovým hráčem, -A pokud taky umíte být časově flexibilní, samostatní a máte ŘP, , Náplň práce: , -Každodenní jednání s potenciálními klienty, ale i s těmi, kteří uz našimi klienty jsou, -Vyhledávání nových obchodních příležitostí, -Reportování a práce s CRM, které Vám pomůže oslovit správné klienty ve správnou chvíli, -Sebezdokonalování se jak v obchodu, tak v digitálním světě. Chceme, ať onlinu rozumítel a pomáháte klientům s jejich podnikáním, , Nabízíme: , -s klienty tvoříte opravdu dlouhodobé partnerství, -klademe důraz na vzdělávání - pořádáme pravidelná školení, kde obchodníci sdílejí své zkušenosti a zároveň dostávají neustále školení od odborníků z oboru, -Do práce budete chodit do moderních kanceláří v historickém centru Ostravy, -společné akce, sportovní akce, -Pracovat budete s. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 26 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: z: 17.10.2018; pracoviště: Kopanská 1713, Frenštát p. R.; nástup možný ihned, praxe výhodou, ale není nutná, nutná je manuální zručnost, spolehlivost v docházce, pečlivost; doba trvání pracovního poměru dle § 309 dle doby přidělení; v případě zájmu kontaktujte p. Máchovou telefonicky. Pracoviště: Ascari s.r.o. - ostrava, Kpt. Vajdy, č.p. 3046, 700 30 Ostrava 30. Informace: Petra Máchová, +420 734 647 677. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Na Jízdárně 2895/18, Moravská Ostrava, Kontakt osobně po předchozí tel. domluvě na pracoviště, e-mailem., , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, 3-měsíční zkušební doba., Směny ranní a odpolední + každý 3. víkend. Provozní doba: 6-20 hod., Praxe není nutná., Jedná se o práci s pokladnou, pultový prodej.. Pracoviště: Vladimír lindner,, Na Jízdárně, č.p. 2895, 702 00 Ostrava 2. Informace: Vladimír Lindner, +420 737 837 838.

Policisté zajistili bezmála tisíc sáčků s nebezpečnou drogou. Nacházela se v šesti typech balení.
27

Smrtící drogy zřejmě pocházejí z Polska

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (vpravo).
33

Budoucnost FNO má v rukou ANO. Kdo drží Machytku?

Derby s Karvinou? Půjde i o večeři s Holzerem a Stronatim, říká Martin Rak

Ostrava – Po duelu se Spartou a Slavií se fotbalový Baník Ostrava chystá na další atraktivní utkání. Tentokrát jím bude slezské derby s Karvinou. Obchodní a marketingový ředitel Martin Rak ví, že tento ostře sledovaný zápas je pro Baník další šance, jak se před zraky tisíců lidí kvalitně prezentovat.

Jsem vinen, prohlásil u soudu vařič pervitinu

Hodně nezvyklá situace nastala ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě, který začal projednávat případ výroby pervitinu za několik milionů korun. U podobných hlavních líčení aktéři většinou vinu odmítají nebo se ji snaží alespoň minimalizovat. Tentokrát to ale bylo jiné. 

Sochu musí předělat, nebo zbourat, říká syn Věry Špinarové

Ani tři dny po úniku prvních fotografií a dva dny od odhalení sochy v rodině Věry Špinarové neutichá neklid. Syn Adam Pavlík Deníku řekl, že v současné podobě sochu maminky rozhodně nenechá.

Šéf firmy, která kupuje huť v Ostravě, bude dnes jednat s odboráři

Jon Bolton, výkonný ředitel společnosti Liberty Steel, která chce koupit od ArcelorMittalu kunčickou huť, se v pátek 19. října v Ostravě setká nejen s vedením firmy, ale bude jednat i s odboráři.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT