Známá herečka Jitka Smutná se opět letos vrátila na několik dnů do Ostravy, kde prožila čtrnáct let ve zdejším divadelním angažmá. Cítí se stále ještě folkařkou, ale na koncertování nemá kvůli divadlu moc času. Původně chtěla být novinářkou, nakonec se po roce 1968 rozhodla pro studium herectví na DAMU.

Začínala jako herečka v Pardubicích, v roce 1976 odešla za režisérem Janem Kačerem do Ostravy. Založila zde rodinu a sehrála v divadle spoustu velkých rolí. Před dvaceti lety se vrátila do Prahy. Hraje v divadlech, je známá z českých filmů (Sedm hladových, Návrat idiota, Otesánek), ještě populárnější je však z televize (Bazén, Černí baroni, Tři králové, Ordinace v růžové zahradě aj.).

Jitku Smutnou můžete ve dnech 23. až 27. července vidět na Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě na Slezskoostravském hradě, kde ve hře Romeo a Julie ztvárnila chůvu. Jak se už poněkolikáté cítí v této roli?

„Shakespeare je za odměnu a nenapsal bohužel pro ženy v mém věku moc rolí. Není nikdy stejné představení, i když je stejná hra. Záleží na tom, koho má člověk vedle sebe. Pochopitelně, jsou různé výklady shakespearovských děl, a jsem moc ráda, že současný režisér tohoto představení Romea a Julie Pavel Šimák je moje krevní skupina a velmi si rozumíme,“ říká Jitka Smutná.

Ráda vzpomíná na čas prožitý před lety v moravskoslezské metropoli.

„Bydlela jsem tady v centru města. Navíc mám tady řadu známých a přátel, moc milých lidí, a věřím, že se setkáme,“ dodává herečka, která na Ostravu nedá dopustit.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Petruchia si v Ostravě zahraje Roman Zach

Shakespeare opět zavítá na Slezskoostravský hrad