Petr Šiška je úspěšný hudebník, textař, televizní moderátor a producent.Petr Šiška (na snímku vlevo).Zdroj: Deník/Martin KůsV posledních letech se věnujete filmovým realizacím coby producent i scenárista Muzzikanti, Když draka bolí hlava či Ženská pomsta vše v režii Dušana Rapoše. Po letní hudební romanci, česko-slovenské pohádce a komediální „ženské pomstě“ mužům přichází téma cirkusu. Čím vás tak přitahuje?
Asi už to mám v genech. O mé babičce se traduje, že ve dvacátých letech minulého století utekla s cirkusem. Pak se ale vrátila do běžného života. Ale já jsem měl obrovské štěstí také v tom, že jsem měl možnost uvádět v roli konferenciéra spolu s Terezou Kostkovou několik ročníků mezinárodní show v Praze Cirkus, Cirkus Festival, který se řadí hned po Monte Carlu k nejprestižnějším v Evropě. A současně tak nahlédnout malinko do soukromí špičkových artistů, ocenit jejich každodenní úžasný dril, pokoru a skromnost, kterou si umí představit opravdu jen málokdo…

Petr Šiška a Pavel Novák jsou Šlágr kluci.
Petr Šiška: Píšu texty, scénář, účinkuji on-line a vytvořil jsem duo Šlágr kluci

Cirkusové rody a jejich tradice, která bohužel už trošku vymírá, i to jsou zřejmě aspekty, které vás inspirovaly při vzniku tohoto filmu…
Určitě. A když mě oslovil režisér Artur Kaiser (není příbuzný s Oldřichem Kaiserem - pozn red.), který je významnou postavou cirkusového světa v České republice, zda-li bychom mohli natočit snímek z cirkusového prostředí, byl jsem přesvědčen, že je právě ten „vyvolený“, který se nejlépe pohybuje v tomto prostředí. Napsal jsem tedy námět a literární scénář, a po diskusích s Arturem jsme přibrali do týmu Lukáše Fišera, dramaturga a scenáristu, aby nám pomohl s filmovými dialogy, takže se stal spoluautorem scénáře filmu. Tak vznikla rodinná komedie z cirkusového prostředí.

Film Cirkus Maximum by měl mít premiéru příští rok, v říjnu 2022 - více na: 
FilmCirkusMaximum

Cirkus bude!, Lidé z maringotek či Cirkus Humberto to jsou názvy jen některých filmových či televizních projektů posledních sedmdesáti let domácí provenience ze světa manéží, s výjimkou posledně jmenovaného, který vznikl ve spolupráci s německými tvůrci. Herecké obsazení vašeho snímku vypadá zajímavě…
Třeba už tím, že, byť i menší roli si zahraje známý dětský protagonista „televizního Humberta“ Pavel Mang, který ztvární postavu policisty. Známá herečka Hana Gregorová si zahraje kartářku Valerii, představuje inventář Cirkusu Maximum, která vše zažila a vše si dobře pamatuje. Mám radost, že principálem se v našem případě stal Jan Přeučil. Věřím, že to bude pro něho krásný dárek, neboť v příštím roce oslaví své neuvěřitelné pětaosmdesátiny.

DUŠAN RAPOŠ s cenou – Novoměstským hrncem smíchu na Festivalu filmové komedie v Novém městě nad Metují.
Ženská pomsta. Komedie, která se natáčela hlavně na Ostravsku, u diváků uspěla

Jak se vám podařilo získat pro film Oldřicha Kaisera?
Jsem nadšen z toho, že Oldřich Kaiser přijal postavu stárnoucího klauna Georgia a dá dohromady znesvářené členy tohoto rodu, ale rozhodně nechci podrobně prozrazovat jak. Pro mě to byla radost sledovat jeho herecký koncert. A jsem moc šťastný, že jsem si mohl s ním střihnout i jednu hereckou scénu.

Natáčení nového českého filmu Cirkus Maximum, příběhu o dvou bratrech, které rozdělil a zase spojil cirkus.Natáčení nového českého filmu Cirkus Maximum, příběhu o dvou bratrech, které rozdělil a zase spojil cirkus.Zdroj: Petarda production

A další protagonisté?
Mám také radost, že si v našem filmu zahrají Radim Fiala, Petr Batěk, Tomáš Matonoha, Jirka Ployhar a Mirek Šimůnek nebo Lucie Benešová coby nesympatická úřednice pražského magistrátu, nebo Bára Mottlová, a tak bych mohl pokračovat dál.

Dostanou artisté dostatečný prostor na plátně?
Všechna vystoupení ztvární skvělé mezinárodní seskupení nejenom českých, ale také brazilských, portorikánských, španělských a francouzských, ale i dalších umělců, kteří mají za sebou účinkování v cirkusech celého světa. Jsou držitelé světových rekordů a při jejich produkci se opravdu tají dech.

Eva Vejmělková se poprvé na filmovém plátně objevila už jako studentka ostravské konzervatoře.
Chci povzbudit opuštěné ženy, říká Píšťalka z Básníků Eva Vejmělková

Ve filmu prý nejsou výstupy se zvířaty?
Záměrně jsme se jim vyhnuli, neboť si myslím, že není vhodná doba prezentovat drezúry zvířat kvůli jejím všeobecným odmítáním. Ale samozřejmě se mihnou ve filmu, třeba koně, papoušek, černá opička Gigi, která je „ parťákem“ Tomáše Matonohy. Ja tam i několik záběrů na tygry, které jsme natočili v zimovišti u Berousků.

Film je natočen, následuje mravenčí práce ve střižně. Kdy se uskuteční premiéra?
Předběžný termín je 27. října 2022 v hlavním městě, ale samozřejmě k nám, na severní Moravu a do Slezska se také poté hned dostane.