Ve čtvrtek 6. únara v 18 hodin je na programu vernisáž výstavy akademického malíře Karola Hercíka věnovaná jeho šedesátinám v Galerii Mlejn. Výběr z jeho díla zde bude k vidění do 3. března.

Vítkovické návraty Lenky Kocierkové můžete vidět v prostorách Domu u šraněk do konce února.

Ostravské muzeum hostí výstavu Albrecht Dürer a jeho současníciAlbrecht Dürer a jeho současníci v muzeu

V Ostravském muzeu mohou zájemci vidět výstavu Albrecht Dürer a jeho současníci. Nabízí celkem sedm desítek grafik nejen tohoto významného renesančního umělce. Do Ostravy ji zapůjčilo Východoslovenské muzeum v Košicích. Jedná se pouze o část sbírky originálních grafik, které muzeum vlastní. „V příštích letech chceme přivézt a vystavit i další části této sbírky," řekla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Celý soubor košické muzeum získalo odkazem sběratele Imricha Henszlmanna. „Ten velkou část děl přivezl ze svých cest a pobytů v Rakousku, Německu, Itálii, Francii a Anglii," řekla ředitelka. Kromě Dürera jsou ve sbírce zastoupena díla Albrechta Altdorfera, Marcantonia Raimondiho, Hanse a Bartela Behamových, Lucase Cranacha a dalších. Výstava potrvá do 27. února.

Umění mladé generace

Pod názvem Začátek století 2000 - 2010 probíhá v rekonstruovaném ostravském Domě umění výstava, která je obrazem českého vizuálního umění prvního desetiletí 21. století.

Začátek století 2000-2010 probíhá v rekonstruovaném ostravském Domě umění.

Prezentuje díla, především konceptuálního charakteru, Krištofa Kintery, Marka Thera, Jiřího Skály, Evy Koťátkové, Michala Pěchoučka, Barbory Klímové, Jána Mančušky, Dominika Langa či Jiřího Surůvky, tedy autorů, kteří v minulých letech reprezentovali také Českou republiku na Benátském bienále a mnozí z nich jsou nositelé Ceny Jindřicha Chaloupeckého. Výstava potrvá v Domě umění do 23. února příštího roku. 

Intimní interakce se dějí v Gongu

Intimní interakce nese název druhá výstava, kterou připravila Galerie města Ostravy v Multifunkční aule Gong v oblasti Dolních Vítkovic, nyní už pod hlavičkou PLATO platforma (pro současné umění) Ostrava. Jejím autorem a kurátorem je Ladislav Kesner.

Intimní interakce nese název druhá výstava, kterou připravila Galerie města Ostravy v Multifunkční aule Gong v oblasti Dolních Vítkovic, nyní už pod hlavičkou PLATO platforma (pro současné umění) Ostrava.

Na příkladu tvorby šestnácti umělců a uměleckých dvojic, které zastupují všechny tvůrčí generace a jednoho autora klasické moderny první poloviny 20. století, výstava rozehrává variace na téma intimního kontaktu a některých jeho odstínů. Mezi vystavujícími najdeme díla Tomáše Císařovského, Sylvy Francové, Libuše Jarcovjákové, Evy Koťátkové, Jiřího Kovandy Ivany Lomové, Jána Reča, ale i ostravské umělkyně Ivany Štenclové a dalších autorů. „Už řadu let se zabývám ve svých obrazech intimními vztahy, když zobrazuji svoji dceru, matku, přítele, ale také sebe samu, takže téma výstavy mi bylo blízké, a zřejmě to rozhodlo, že jsem byla vyzvána k účasti na této prezentaci," svěřila se nám jedna z autorek Ivana Štenclová.