Po dlouhých šesti letech vydává dnes kapela Buty nové album s názvem Duperele. Skupina zároveň minulý týden vyjela na koncertní turné, které zahájila na Slovensku. Šňůra potrvá až do poloviny srpna a kapela absolvuje na třicítku koncertů. Zavítá samozřejmě také do Moravskoslezského kraje.

Těšit se na ni mohou její fanoušci například ve Vrbně pod Pradědem, Opavě, Karviné, Ostravě, Frýdku-Místku či Hradci nad Moravicí.

Připravovaná deska bude obsahovat 13 písní a také několik bonusových verzí. „S názvem nového alba skupiny Buty to není tak, jak to snad na první pohled vypadá: ačkoli písničky jsou zčásti také o naší dost drsné realitě, jeho název znamená Drobnosti! Radek Pastrňák, Richard Kroczek, Milan Straka, Milan Nytra a Petr Vavřík si dali pár let studiového oddechu k pozorování světa, aby nyní nabídli sestavu nových hořkosladkých songů," sdělil k novému CD Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon.

Kromě CD si bude možné jednotlivé písničky hned v den premiéry koupit v digitální podobě na adrese Supraphonline.cz a zároveň se dostane do nabídky dalších digitálních servisů, jako jsou například MusicJet a iTunes.

„K nahrání nové studiové desky jsme se dostali za tak dlouhou dobu, protože jsme hodně koncertovali, také kolem sebe sledovali pomačkaný svět a čekali na tu správnou chvíli. Ta přišla až v poslední době, kdy jsme už začali vnitřně cítit, že je třeba něco nového udělat," řekl bubeník Richard Kroczek.

Ostravská kapela Buty vznikla v roce 1986 ze skupin U238 a B komplex. Zakládajícími členy jsou Richard Kroczek (bicí) a Radek Pastrňák (kytara, zpěv). Současnou sestavu ještě tvoří Petr Vavřík (baskytara), Milan Nytra (klávesy) a Milan Straka (dechové nástroje). V hudbě kapely Buty se mísí velké množství stylů s nápaditými a vtipnými texty. Debutové album Pískej si, pískej Buty vydaly v roce 1992, za písně k filmu Jana Svěráka Jízda obdržely Českého lva 1994 za nejlepší hudbu. Zatím poslední nahrávka Votom vyšla v roce 2006.