Je libo hity Beatles, Rolling Stones, Deep Purple, anebo   romantiku Blue Effectu a Jiřího Schellingra? Pak si naplánujte už o tomto víkendu návštěvu Garage Clubu v Ostravě-Martinově. V sobotu od 17 hodin se zde uskuteční narozeninový koncert. Budou se slavit sice „jen“ čtyřicátiny, ale ne ledajaké.

Jubilantem je v tomto případě ostravská skupina Uzel. Ale pozor, se jménem známého sexuologa, gynekologa a porodníka nemají její členové nic společného, byť dlouholetý umělecký vedoucí, klávesista a spoluzakladatel kapely, Dalibor Hrubý, se prý jistými radami tohoto lékaře svého času řídil…

Profíci i amatéři

„Hudební seskupení Uzel se dalo dohromady především z nadšenců ostravských středních škol před několika desítkami let. Spojovala nás láska k bigbítu a rocku, která trvá dodnes. V kapele se už vystřídala celá řada muzikantů, ale stále nás pojí společná láska k tónům špičkových světových i domácích kapel, ale také vlastní tvorba, bez ohledu na to, abychom se předháněli v tom, kdo je lepší instrumentalista, zpěvák, skladatel či textař,“ líčí ve stručnosti malé dějiny skupiny Dalibor Hrubý.

A kdo tvoří současnou sestavu Uzlu? Najdete v něm vitálního sedmdesátníka Milana Šostého – basového kytaristu, který svého času vystupoval i se slavnou Věrkou Špinarovou. O něco málo mladší kytarista Zdeněk Nohavica neztrácí rockový drive, stejně jako jeho kolegové Petr Hurník (kytara), bubeník Jiří Schramm, neúnavný zpěvák Radim Smuž to dovedou „rozbalit naplno“ nejen na čtvrtečních zkouškách, které se konají v úžasně útulném prostředí sklepního prostoru jednoho učiliště v Ostravě-Hrabůvce.

Ale to ještě nesmíme zapomenout na zpěvačku mladší generace Danielu Knapek, jejíž otec před časem v Uzlu působil coby basový kytarista, a stále hostujícího zpěváka Jaromíra Carbola, který se specializuje na český repertoár. Samozřejmě těch hudebníků bylo mnohem a mnohem více.

Repertoár tvoříme společně

„Čas zkoušek je pro nás i takovým malým okysličením, kdy se na chvíli malinko odpoutáme od všedních starostí ve svých rodinách, trochu si v tom nejlepším smyslu slova „zablbneme“ a ponoříme do své záliby – hudby,“ doplňuje Dalibor Hrubý. Členové kapely už absolvovali stovky vystoupení na rodinných oslavách, svatbách i menších festivalech.

„Repertoár tvoříme společně, kdy každý  z nás může navrhnout svou oblíbenou píseň, takže i v tom je u nás demokratická dramaturgie. A moc se těším na narozeninový koncert, kdy pro posluchače máme i překvapení v podobě pěveckého sboru Základní umělecké školy Viléma Petrželky pod vedením Jany Adamusové z Ostravy-Hrabůvky, takže hudby bude určitě dost…“ uzavírá naše setkání Dalibor Hrubý.