Je páteční odpoledne krátce před 16. hodinou. Na Prokešově náměstí v centru moravskoslezské metropole se už tísní tisíce lidí. Začíná další ročník Festivalu v ulicích. Tentokrát netradičně. Jeho prolog patří katalánským umělcům, kterých přijely do Ostravy tři stovky.

LIDSKÉ VĚŽE

A hned úvodem programová lahůdka pro diváky. Přímo před jejich očima vzniká během několika minut téměř desetimetrová unikátní věž vytvořená z několika desítek lidských těl. Její vrchol tvoří dokonce odvážné a nebojácné děti.

„Nemohla jsem si nechat ujít takovou podívanou. Viděla jsem ji už jednou v Barceloně, když jsem byla u dcery, která se tam provdala, ale opět to byl pro mě zážitek," svěřila se Deníku paní Zdeňka z Ostravy᠆Hrabůvky. Je mi sice už téměř osmdesát, ale miluji tuto katalánskou tradici, ale i vše, co se týká španělské kultury," dodala stále usměvavá a vitální paní Zdeňka.

OBŘÍ LOUTKY

„Jééé, trochu se jich bojím," ucukla asi pětiletá holčička před obří loutkou, když se festivalový průvod vydal od ostravské radnice napříč městem. Ano, také Gegants, obří loutky dorazily na Festival v ulicích. Kdysi evokovaly biblické postavy, dnes už mají mnohem modernější podobu. A to vše za doprovodu typických katalánských hudebních tónů.

V průvodu nechyběly ani členové dalších katalánských souborů, které rovněž účinkují na dvoudenním Festivalu v ulicích Ostravy. Nebudou chybět ani obří draci, zvířecí masky, ale i hořící rum.

„Moc se těším na dnešní vystoupení italské zpěvačky Flo a naší Emmy Smetany," svěřila se nám přímo ve festivalovém průvodu Eva Boháčková, která přijela ze Zlína. Vedle nich se včera ještě představí v pestrém programu Ondřej Havelka & His Melody Makers, slovenská skupina Malalata, rakouská hudební formace The Weight a mnozí další.

Sobotní festivalový průvod začíná ve 13 hodin a bude se pohybovat v okolí Slezskoostravského hradu.

Součástí Festivalu v ulicích jsou workshopy pro rodiče s dětmi, ale také třeba výstava katalánské kultury a obřích loutek ve foyer ostravské radnice, sportovní zóna, koncert ostravských vyznavačů swingu, sportovní aktivity, deskové hry a další atrakce.

Program Festivalu v ulicích - tipy Deníku

SOBOTA 1. ČERVENCE
13 až 14 hodin – Festivalový průvod, Okolí Slezskoostravského hradu
17.30 až 18 hodin – Katalánská lidská věž, Masarykovo náměstí
18.30 až 19.30 hodin – Ondřej Havelka & His Melody Makers, ArcelorMittal stage, Černá louka
19.45 až 20.45 hodin – Katalánská cobla & Camerata Janáček & NOTABENE+aneb společná řeč komorních orchestrů, Scéna 750 let Ostravy, Slezskoostravský hrad
22.15 až 23.45 hodin – Ohňostroj katalánské kultury - (závěrečná show s draky, ďábly a hořícím rumem), Scéna 750 let Ostravy, Slezskoostravský hrad

NEDĚLE 2. ČERVENCE
10 až 12 hodin – Katalánské tance Sardana – společné zakončení dnů katalánské kultury v Ostravě, Masarykovo náměstí