Pro všechny handicapované talenty je tu už druhý ročník festivalu Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou. „Na začátku jsem neměla sebemenší tušení, jak takový festival pro postižené bude vypadat, ale kývla jsem na nabídku zasednout v porotě, protože ráda podporuji projekty, které mají smysl,“ řekla patronka soutěže Monika Absolonová.

Přihlásit se mohli všichni s tělesným či mentálním postižením, a to do výtvarné nebo pěvecké kategorie. Část pěvecká byla dále rozdělena na skupinu, zpěváka či zpěvačku a sbor. „Jsou velmi nadaní a v každém z nich je kus osobitosti. Z obrázků, které jsem viděl, tryská obrovská energie a hravost,“ sdělil profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Kurt Gebauer.

Z Moravskoslezského kraje přišlo do soutěže téměř nejvíce přihlášek z celé republiky. Do finále kategorie výtvarných děl porota vybrala celkem třiadvacet děl, z toho sedm finalistů je z tohoto kraje.

V pěveckých disciplínách budou Moravskoslezský kraj reprezentovat dva sólisté a jedna hudební skupina.

Velké finále se uskuteční 12. října. Vítězové budou mít možnost účinkovat v opravdovém koncertním sále Moravské filharmonie Olomouc. Budou mít k dispozici zázemí a servis běžný pro profesionální muzikanty a těšit se mohou i na hodnotné ceny.

„Snad nám všichni ti, na které se letos bohužel nedostane, zachovají přízeň a pošlou své nahrávky zase příští rok,“ uvedla ředitelka pořádající obecně prospěšné společnosti ProMancus Simona Součková. Nejen soutěžícím z tohoto kraje přejeme hodně štěstí.

LENKA MOLNÁROVÁ