Vedle výročních cen se udělují i ceny za celoživotní mistrovství ve všech výše zmíněných oborech a také v oboru loutkového divadla. Jedna z cen je rovněž určena pro mladého činoherce do 33 let.

V užší nominaci na toto prestižní ocenění je letos také sedm umělců, kteří ztvárnili své role v opusech divadel Moravskoslezského kraje. Dnes vám je chceme malinko představit.

Čtěte také: Po Thálii sahají Janžurová, Kňažko, Dyk i Vojtek. Ostrava má čtyři nominace

JANA SIBERA

„Nominace mě velice potěšila, protože Ophélie patří nyní k mým nejoblíbenějším operním rolím. Mohu v ní uplatnit veškeré své současné dovednosti i zkušenosti. Jsem vděčná opeře Národního divadla moravskoslezského (NDM), že mi dala šanci se v této roli prezentovat. Těším se na další spolupráci, v této sezoně na chystanou operu Tajemství Bedřicha Smetany. Ráda se do NDM vracím, protože zde panuje velmi profesionální a příjemná atmosféra," svěřila se Deníku Jana Sibera, současná sólistka opery pražského Národního divadla, která byla v Ostravě nominována na Cenu Thálie za postavu Ophélie v Thomasově opeře Hamlet v režii Radovana Lipuse.

THOMAS WEINHAPPEL

Rakouský pěvec Thomas Weinhappel získal na ostravském jevišti rovněž užší nominaci na Cenu Thálie za roli Hamleta ve stejnojmenné opeře. Hodnotící komise se shodla v tom, že ostravské opeře se podařilo v tomto pěvci najít ideálního představitele Hamleta, který detailním odstíněním významů slov, hudby i jejich podtextů vyjádřil složitost postavy mladíka drceného temnými rodinnými vztahy.

BARBORA POLÁŠKOVÁ

Užší nominace na Cenu Thálie odměnila Barboru Poláškovou za dokonalé ztvárnění Carmen v Bizetově stejnojmenné opeře, která měla ve Slezském divadle v Opavě premiéru 24. dubna loňského roku.

„Je to má první nominace a pořád ještě této zprávě nemohu uvěřit. Považuji ji za svůj velký úspěch. Carmen je mi jako postava hodně blízká svým temperamentem i vášnivostí. Dost se blíží mé povaze, a proto mohu říci, že jí dokonale rozumím. V opavském divadle vystupuji poprvé. Potkala jsem v něm výborné kolegy i dokonale připravenou režisérku Janu Pletichovou s naprosto přesnou představou," uvedla Barbora Polášková. Šest let působila na operní scéně Moravského divadla Olomouc a nyní je na volné noze.

DAVID SZENDIUCH

Za ztvárnění hunského krále Attily ve stejnojmenné opeře Giuseppe Verdiho na scéně Slezského divadla v Opavě se do užší nominaci na Cenu Thálie dostal hostující sólista z Moravského divadla Olomouc David Szendiuch. „Mám z toho velkou radost, protože opavský Attila mi přinesl mou první užší nominace na Cenu Thálie. Do širší jsem se už dříve dostal shodou okolností také za Attilu. Tuto postavu mám prostě rád," svěřil se pěvec.

LENKA PAVLOVIČOVÁ

Mladá pěvkyně Lenka Pavlovičová na sebe upozornila již v mnoha operních i operetních inscenacích. Služebnou Hortensii, dobrého ducha operety Ples v opeře, na scéně ostravského Divadla Jiřího Myrona, za niž získala užší nominaci na Cenu Thálie, obdařila nejen brilantním a jiskřivým zpěvem, ale také nezbytnou dávkou temperamentu, spontaneity a šibalství. Inscenaci Ples v opeře pohostinsky nastudovala na ostravském jevišti Janka Ryšánek Schmiedtová.

ROMAN TOMEŠ

„Nominace přišla ve chvíli, kdy jsem ji vůbec nečekal. Dojalo mě to. Minulý rok byl pro mě náročný, hodně jsem cestoval s divadlem, stihl jsem se oženit, postavit dům, zplodit potomka, nazkoušet tři hlavní postavy v různých inscenacích. Nominace je pro mě krásnou tečkou za uplynulým rokem. Letos se do nominace probojovali ohromně talentovaní umělci, jako Vojta Dyk nebo Josef Vojtek. Oba dobře znám a vím, že ať to ocenění letos nakonec dostane kdokoliv, vždycky to bude fér," vyznal se Deníku Roman Tomeš. Ten má užší nominaci za roli Jidáše Iškariotského v muzikálu Jesus Christ Superstar v Národním divadle moravskoslezském, který je stále beznadějně vyprodán a který režíroval Jiří Nekvasil.

ŠIMON KRUPA

„Šimon Krupa dává postavě Pulce mnohotvárný lidský rozměr s autentickým ztvárněním všech tří věkových rovin, v nichž se postava pohybuje. Pulec- -maturant je v jeho podání živelný, arogantní a sympaticky nespoutaný, ve střední části herec proměňuje svou postavu v outsidera, který pouhým zabarvením smíchu drze a nesmírně výstižně glosuje okolní dění, a v poslední části vybavil postavu Pulce uvěřitelnou pokorou a empatií. Jeho herecký výkon působí přirozeně a je naplněn jistotou jak v mluveném, tak v pohybovém projevu…," tak hodnotí příslušná komise výkon mladého herce Komorní scény Arény Šimona Krupy, který byl v oboru činohra nominován na Cenu Thálie za postavu Jaroslava Pulce v inscenaci Lidská tragikomedie Ladislava Klímy v režii Ivana Krejčího na své domovské scéně.

Mohlo by vás zajímat: Stíhačka z Dolních Vítkovic se hlásí o pozornost

Berete se? Svatebními trendy jsou bílé zlato a modrá barva