Top Dogs nese název hra švýcarského dramatika a spisovatele Urse Widmera (1938 až 2014), kterou uvede ostravská Komorní scéna Aréna v premiéře už tuto sobotu od 18.30 hodin.

Nezaměstnaní manažeři

Hra nabízí pohled do života vrcholových manažerů, kteří ale řízením osudu přišli o svá lukrativní místa a ocitli se na dlažbě…

„Hra vypráví o nezaměstnaných, kteří před tím, než byli propuštěni z práce, zaujímali vysoké pozice ve firmách a podnicích.

Vlna propouštění ale zasáhla i šéfy, tedy takzvané top dogs, což je slangový výraz ze světa bojových psů označující vítěze.

Ještě včera si tihle „top dogs" připadali nedotknutelní. Dnes jsou bez místa, protože jejich firma zkrachovala nebo prošla restrukturalizací, jejímž důsledkem je omezení počtu pracovních pozic. Tito lidé, kteří právě spadli z výsluní až na dno, procházejí speciálním kurzem, který jim má pomoci vyrovnat se s nastalou situací, opět se zapojit do běžného života a najít si novou práci.

Výchozím materiálem pro hru byly Widmerovi osobní setkání jak s vyhozenými manažery, tak s jejich kouči," přiblížila hru Alice Taussiková z Komorní scéna Aréna (KSA).

Podkladem byly rozhovory

„Podkladem pro text byly rozhovory, které jsme vedli s postiženými i s poradci. Dá se dokonce říci, že ho psali spolu s námi, i když se ve hře neobjevuje žádné interview ve své původní podobě. Zhuštěná a poeticky obměněná forma toho, co nám lidé vyprávěli, však stále ještě obsahuje mnoho reálných, nevyfabulovaných skutečností a informací realita je někdy, jak známo, vynalézavější než fantazie," vysvětlil vznik textu Urs Widmer.

Polák Kempinsky v KSA už potřetí

Inscenaci v Ostravě režijně nastudoval polský režisér Grzegorz Kempinsky, který v KSA pracuje již potřetí.

„Ta hra je o tom, co nás všechny čeká. Tedy svět velkých společností, ten horor ultra kapitalismu, který vytváří obludné prázdno v myslích a emocích lidí. Konkrétně jde o příběhy lidí, kteří byli propuštěni z práce, přičemž zastávali ty nejvyšší řídící funkce. Nyní se ocitají v agentuře, která jim má pomoci najít práci, v takzvané outplacementu. Ale i tato agentura je součástí firmy má amortizovat šok, posílit psychiku. Kdyby ale opravdu šlo o skutečnou terapeutickou pomoc, ti lidé by po jejím skončení byli obohaceni a hledali v životě jiné cíle. Tohle je ale korporátní terapie, která má šroubek, který někde ze stroje vypadl, vyčistit a vsadit zpět, jen na jiném místě. Totální brainwashing," uvedl režisér Grzegorz Kempinsky před ostravskou premiérou.

Koho uvidíme

V inscenaci hrají Tereza Cisovská, Zuzana Truplová, Vladislav Georgiev, Albert Čuba, Petr Panzenberger, Marek Cisovský, Josef Kaluža a Štěpán Kozub.

Scéna a kostýmy jsou dílem stálé spolupracovnice Grzegorze Kempinského Barbary Wołosiuk, hudbu složil režisérův kolega z divadla, který jinak pracuje jako informatik, Marcin Müller.