Komorní scéna Aréna sídlící v nově zrekonstruovaných prostorách budovy Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu zahájila 2. května prodej předplatného na další divadelní sezonu 2011/2012. Byla nazvaná ROK NOVÝCH NADĚJÍ aneb ČTYŘIKRÁT POPRVÉ a podle pracovníků divadla bude zcela mimořádná.

„Nové naděje provázejí lidstvo od nepaměti. Zpravidla jsou příslibem příchodu nových časů, které mají být lepší, než byly ty staré. Nové časy pak skutečně přijdou, ale mnohdy se v nich žije ještě hůř než v těch předešlých. A to je ta chvíle, kdy se opět zrodí nové naděje. Nové naděje takto hýbou dějinami a zdá se, že jsou věčné. A právě na tyto naděje se chceme v nové sezoně podívat očima současných dramatiků,“ sdělila k nové sezoně ředitelka Komorní scény Aréna Renáta Huserová.

Divadlo představí čtyři české premiéry

PRVNÍM TITULEM je hra americké dramatičky Naomi Wallace Blecha. Její děj se odehrává v Londýně v době velkého moru v letech 1665 a 1666. Na příběhu čtyř lidí, kteří jsou přinuceni společně prožít karanténu, sledujeme, jak se v dobách epidemie prolamují společenské bariéry a ruší stávající sociální pořádky. Režie: Peter Gábor.

DRUHÝM TITULEM je hra S nadějí, i bez ní, jejímž autorem je dramaturg KSA Tomáš Vůjtek. Hra čerpá ze životních osudů Josefy Slánské, vdovy po popraveném prvním tajemníkovi Komunistické strany Československa. Rudolf Slánský byl odsouzen v rámci stranické čistky, která na Stalinův příkaz probíhala ve všech satelitních zemích tehdejšího sovětského bloku a nevyhnula se ani Československu. Režie: Ivan Krejčí.

TŘETÍM TITULEM je kompilace dvou her Helmuta Kajzara Paternoster a Chlív. Kajzar je jedním z tvůrců moderního polského divadla a jeho odkaz je dnes znovu zdůrazňován. Obě grotesky těží z komunistických experimentů v zemědělství (nadějní vědci tehdy chtěli poroučet větru i dešti) a bizarního Stalinova kultu. Režie: Janusz Klimsza.

ČTVRTÝM TITULEM je hra Nikolaje Koljady Amigo. Jeden z nejhranějších současných ruských dramatiků ve své hře přivádí na scénu mírně nekonvenční rodinu, která má zálibu v orientální poezii, ale i v tradičním popíjení vodky. Hra v sobě nese velké tajemství i značnou dávku ruské melancholie, kterou vyvažuje osvěžující humor. Režie: Ivan Krejčí.

Prodej předplatného probíhá v pokladně Komorní scény Aréna a nabídne několik předplatitelských řad, vždy se slevou pro studenty a seniory. „Samozřejmostí budou stejně jako v minulých letech slevové kupony ke každé předplatitelské legitimaci, opravňující jejího držitele k nákupu dalších vstupenek s výraznou slevou,“ doplnila Renáta Huserová.