V rámci projektu Ostravská zastavení, který Chagall společně uvádí s Galerií výtvarného umění, je možno zhlédnout Kremličkova díla současně v Domě umění.

Právě v Chagallu na výstavě Rudolfa Kremličky dominuje v čele Autorské výstavní síně portrét starosty Moravské Ostravy Jana Prokeše (majetek Ostravského muzea, olej). Zastoupeny jsou krajiny – olejomalba Bretaňské pobřeží, kresby žen i grafické listy. Je zde zahrnuto celé spektrum umělcova díla.

Spjat s Ostravou

Rudolf Kremlička byl na počátku třicátých let minulého století velmi úzce spjat s Ostravou. Prvně vystavoval v Domě umění v roce 1929 a následně o rok později. Ostrava jej nezaujala po výtvarné stránce, ale získala si jeho sympatie svým zvláštním charakteristickým kouzlem, geniem loci.

Možná, že ne všichni milovníci umění vědí, že na počátku třicátých let měl Kremlička svůj ateliér přímo v ostravském Domě umění. Během jeho ostravského působení vzniklo mnoho obrazů, kreseb a litografií, které se staly součástí soukromých i institucionálních sbírek. Sbírka kreseb Rudolfa Kremličky z fondu Galerie výtvarného umění v Ostravě tvoří kvalitativně velmi hodnotnou kolekci.

Ve druhém poschodí Výtvarného centra Chagall je současně připravena výstava děl dalšího výtvarného velikána – Josefa Šímy. I ta zahrnuje celý rozsah umělcova díla, jsou zde zastoupeny oleje, kombinované techniky i grafika. „Jsem moc rád, že se mohu pokochat skutečným uměním, což v případě Rudolfa Kremličky a Josefa Šímy platí mnohonásobně.

Sleduji kulturní dění v moravskoslezské metropoli poměrně s velkým zájmem a jsem rád, že je zde v poslední době tolik zajímavých výstav, jako tomu bylo s končící expozicí Muchova díla v ostravském Domě umění či nyní s výstavou ve Výtvarném centru Chagall, kam se rád vracím,“ svěřil se nám přímo ve výstavní síni Václav Kubánek z Ostravy-Výškovic.