Zatímco ostravští návštěvníci křtu se mohou těšit na promítání filmu Zblízka Viktor Kolář, v Praze zahraje hudebník Jiří Stivín a následnou besedu s Viktorem Kolářem povede Josef Chuchma.

„Publikace Viktor Kolář Ostrava vychází u příležitosti autorových sedmdesátin, které oslaví v příštím roce. V knize je 146 černobílých fotografií z časového rozmezí let 1959 až 2005, na jejichž výběru se autor podílel spolu s Tomášem Pospěchem a redaktorem knihy Richardem Škvařilem. Součástí publikace je také rozhovor, který s umělcem vedl Petr Volf. Předmluvu napsal Jan Balabán, text o Kolářovi zpěvačka Kate Bush,“ říká Michaela Hofmanová z týmu Ostrava EHMK 2015.

Kniha má 204 stran a vychází zároveň jako doprovodná publikace k výstavám, které se uskuteční v průběhu příštího roku v Praze, Brně a v Ostravě. Na mezinárodní půdě bude poprvé prezentována v listopadu na Paris Photo 2010.

„Viktor Kolář je nejvýznamnějším ,městským fotografem´ České republiky. Kromě let 1969 až 1973, která strávil v Kanadě (a vytvořil zde vynikající soubor New World Encounters), se autor věnuje až na výjimky Ostravě, rodnému městu… Městu zobrazovanému Kolářem s nenávistnou láskou. Pokračuje v tradici humanistické tradice a lpí na náročném stylu rozhodujících okamžiků. Fotografuje takřka výhradně v ulicích a na veřejných prostranstvích… Snaží se, aby objektiv jeho kamery ukázal vizualitu lidského světa ve stavech, symbolických funkcích, gestech a konfiguracích kladoucích otázky, upozorňujících na vztahy a problémy…,“ napsal mimo jiné o Viktoru Kolářovi Antonín Dufek. V USA získal Viktor Kolář jako jediný fotograf z Československa cenu Mother Jones International Photography Award 1991.