„Labutí jezero je klasika, která do kamenného divadla patří, je to základ baletního repertoáru. Kromě nového hudebního nastudování se bude nová inscenace lišit hlavně pojetím. V poslední době se stalo zvykem prezentovat Labutí jezero v jakémsi mixu různých slohů renesance, baroka a podobně. Naši novou inscenaci stavím do secese, a to jak filozoficky, tak kostýmově. Výprava má náladu obrazů Gustava Klimta či Alfonse Muchy. Choreograficky vycházím z původní předlohy Mariuse Petipy a Lva Ivanova, ovšem partitura samozřejmě doznala některých obměn. Navíc jsme v příběhu sjednotili dvě postavy, ale to už diváci uvidí sami," láká šéf ostravského baletu, choreograf a režisér inscenace Igor Vejsada diváky na představení.

Nové hudební nastudování je dílem hostujícího dirigenta Tomáše Braunera, který v Ostravě připravil a diriguje inscenace Romeo a Julie, Káťa Kabanová a Spící krasavice.

„Čajkovskij je pro mne jedním z nejniternějších hudebních skladatelů devatenáctého století. V jeho hudbě se zrcadlí vroucí něha i taková jemná životní melancholie. To, myslím, prostupuje i celým jeho baletem Labutí jezero, který patří k tomu vůbec nejlepšímu, co kdy bylo v baletním žánru vytvořeno," míní Tomáš Brauner.

Scéna je dílem Davida Baziky, kostýmy navrhla Sylva Zimula Hanáková. V hlavních rolích budou alternovat Olga Borisová-Pračiková / Barbora Kaufmannová / Markéta Pospíšilová a Jan Krejčíř / Michał Lewandowski. V dalších rolích vystoupí Po-Ju Lin / Peter Ondrka, Filip Staněk / Vladimír Vašků, Lucie Skálová, Daisy Hulbert, Jana Kopecká, Chiara Lo Piparo, Michaela Vápeníková, Petra Kováčová, Zuzana Majvelderová, členové baletu NDM a studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě.

Příběh prince Siegfrieda a dívky Odetty, zakleté v labuť, kterou může vysvobodit jen věrná láska, se objeví na ostravském jevišti už podeváté.

Premiéry Labutího jezera se konají 2. a 4. května v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.