Jeho hlavními protagonisty se stali charismatická Lenka Morávková se svým speciálně vyrobeným skleněným nástrojem s názvem Bohemian Cristal Instrument a americký instrumentalista William Close, jehož struny harfy dosahují třicetimetrové délky.

Jediný na světě

„Můj nástroj, který jsem si nechala vyrobit v Jablonci se skládá ze skleněných tyčí a kovových rezonátorů, které mají podobu vějíře. Hra na tento nástroj je jednoduchá. Namočíte si prsty a těmi třete skleněné tyče. Ve chvíli, kdy cítíte vibrace mezi prsty a tyčí, zvuk vychází ven a vibrace putuje ze skleněné tyče do kovového tělesa,“ uvedla ještě před vystoupením Lenka Morávková.

Podle jejich slov má její hudební instrument základ u bratrů Baschetových a jejich konceptu zvukových soch. „A díky tomu jsem se dověděla, že je možné vyrobit nástroj ze skla,“ uvedla na Colours of Ostrava umělkyně. Proto si vyrobila vlastní nástroj Bohemian Cristal Instrument, který je jediný svého druhu na světě. „Jsem ráda, že jsem poznala Williama Closeho, s nímž se vídávám sice zřídka, neboť také stále cestuje a koncertuje a moc se těším i na jeho Zemskou harfu „The Earth Harp“, jejíž struny dosahují třiceti metrů délky,“ dodala před koncertem Lenka Morávková.

Tipů redaktora Deníku Břetislava Uhláře z programu festivalu Colours of Ostrava

čtvrtek

Norah Jones – americká zpěvačka, písničkářka, ale také klavíristka, která se „upsala“ jazzu přesně podle svých představ.

21.15 – 22.30 hodin Česká spořitelna stage

Faada Fredy – senegalský zpěvák, bývalý člen slavného hip hopového tria Daara J je rozený showman, hlasově i pohybově skvěle vybavaný.

22.45 – 23.45 hodin ArcelorMittal stage

Divadlo Husa na provázku – Lásky jedné plavovlásky – Plavovlásky jedné lásky: příběh je podobenstvím a metaforou o jedinečném fenoménu šedesátých let minulého století.

12 – 14.15 hodin Vítkovice Gong stage

Midi Lidi – elektro pop underground v hudbě spojený s humorem, ironií, ale také nadhledem.

22.45 – 23. 45 hodin Kofola CS stage

Leyla McCalla & Band – jedinečná americká zpěvačka, violoncellistka a banjistka, která ctí tradice hudby z New Orleansu a vzdává jí patřičný hold.

18.30 – 19. 30 hodin Vítkovice Gong stage