V pátek a v sobotu je obdrželi režisér polských historických velkofilmů Jerzy Hoffman. Letní filmová škola potrvá do 3. srpna. Nabídne zhruba 200 filmů.

První cenu na pátečním slavnostním zahájení převzal srbský režisér Goran Paskaljevič. Pozítří cenu obdrží uznávaný autorský režisér z Portugalska Pedro Costa, o den později ji AČFK udělí Vojtěchu Jasnému i zasloužilému členovi filmového klubu v Písku Janu Starému. Jako letos poslední si pro cenu v pátek na závěr LFŠ přijde slavný polský scénograf Allan Starski.

„Vždycky to bude před projekcemi jejich filmů," uvedla Radana Korená, ředitelka LFŠ. Všichni laureáti by cenu měli převzít osobně. Otazník podle Korené visí pouze nad příjezdem Jasného, který měl původně dorazit už na sobotní vernisáž svých fotografií ve Slováckém muzeu. „Jeho příjezd se ale posunul, protože pan Jasný měl zhruba před čtrnácti dny drobnou nehodu, když spadl a pohmoždil si obratel. Lékař mu nařídil klid, tak jsme příjezd posunuli na 30. července," řekla Korená.

Otazníky nad Vojtěchem Jasným

S ohledem na Jasného zdravotní stav není vyloučeno to, že jeden z největších géniů českého filmu, jehož snímky pravidelně bodovaly na festivalu v Cannes a jehož film Všichni dobří rodáci patří ke klenotům české i světové kinematografie, nakonec na Slovácko nedorazí. „Může se to stát, pokud se jeho zdravotní stav zhorší. Pan Jasný je ale veliký optimista a věří, že bude všechno v pořádku," doplnila Korená.

Z pozvaných hostů zatím účast odřekl jen herec Vladimír Pucholt, jemuž posunuli natáčení filmu a z Kanady do ČR přiletí později.

Loni AČFK v Uherském Hradišti udělila pět svých výročních cen. Odvezli si je například španělský režisér Carlos Saura, maďarský filmař István Szabó a íránský režisér Abbás Kjárostamí.