Rok 2014 je z pohledu příznivců díla Williama Shakespeara rokem jubilejním. Letos uplyne 450 let od narození tohoto výjimečného dramatika. Pořadatelé Slavností věnují Shakespearovi k narozeninám premiéru komedie Jak se vám líbí v režii Michala Langa. Pražskou novinkou bude komedie Mnoho povyku pro nic, kterou připravuje režisér Jiří Menzel.

Kdo vystoupí v Ostravě?

V nové komedii v produkci PaS de Theatre a v režii Michala Langa se představí známí ostravští herci či herci, kteří ostravskou divadelní scénou prošli a rádi se na ni vracejí. Diváci se mohou těšit na Stanislava Šárského, Tomáše Savku, Michala Čapku, Michala Kavalčíka, Vladimíra Poláka nebo Andreu Mohylovou.

Zpět do Ostravy se také vrací čerstvý držitel Thálie Marek Holý v roli Orlanda a mnoho dalších skvělých ostravských hereckých osobností. Scénograf Milan David a kostýmní výtvarník Tomáš Kypta tvoří spolu s režisérem již ustálený tým a pro ostravské publikum není neznámý a je velkým příslibem výpravné a zábavné shakespearovské inscenace.

Nepřehlédněte Letní shakespearovské slavnosti Ostrava se konají od 21. července do 10. srpna a proběhnou již tradičně na Slezskoostravském hradě. Vstupenky jsou v prodeji již od úterý 22. dubna v síti Ticketportal. Předprodej začne přesně v 10.05 hodin. Představení začínají obvykle ve 20.30 hodin a cena vstupenek je od 250 korun. Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách vstupenek a možných slevách naleznete na www.shakespearova.cz nebo na www.ticketportal.cz.

Mnoho povyku pro nic

V Praze Letní shakespearovské slavnosti uvedou Shakespearovu sváteční komedii Mnoho povyku pro nic poprvé. V režii Jiřího Menzela se divákům představí Václav Jílek, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavel Nový a další skvělí herci.

Jiří Menzel dodává: „Mám pro tuhle Shakespearovu komedii nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším."

Dále se můžeme těšit na loňskou velmi úspěšnou hru Sen noci svatojánské režijního tandemu SKUTR (v hlavních rolích Vanda Hybnerová, David Prachař, Hana Vagnerová, Zuzana Stavná, Czongor Kassai a další) či komedii Daniela Špinara Z krocení zlé ženy (v hlavních rolích Tatiana Vilhelmová /Jana Stryková/, Roman Zach, Vojtěch Dyk /Matouš Ruml/ a další). Již podruhé přijede z Bratislavy na Slezskoostravský hrad slovensko-česká komedie D vaja páni z Verony Petera Mankoveckého (v hlavních rolích Lukáš Vaculík, Zuzana Norisová, Ondrej Kovaľ, Milo Kráľ a další).

Letos naposledy budou mít diváci příležitost zhlédnout inscenaci Marná lásky snaha, která po třech úspěšných letech své působení na slavnostech skončí. V dravé i hravé komedii lásky účinkuje řada populárních herců budeme mít možnost vidět Kateřinu Janečkovou, Vladimíra Poláka, Jiřího Sedláčka, Michala Kavalčíka, Ladu Bělaškovou, Tomáše Jirmana, Jana Fišara a další ostravské herce.

Pořadatelem Letních shakespearovských slavností Ostrava je společnost PaS de Theatre.

Jedním z mediálních partnerů je i Moravskoslezský deník.