Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě začínají ve středu

/FOTOGALERIE/ Jít, či nejít? To je to, oč tu běží. Osmý ročník Letních shakespearovských slavností v Ostravě začíná tradičně po hudebním festivalu Colours of Ostrava 22. července na Slezskoostravském hradě. 

21.7.2015 AKTUALIZOVÁNO 21.7.2015
SDÍLEJ:

Přípravy osmého ročníku Letních shakespearovských slavností na Slezskoostravském hradě v Ostravě.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Jen co se nám Ostrava během prodlouženého víkendu vybarvila díky hudebnímu festivalu, neulehá ke spánku. Letní radovánky se přesouvají z areálu Dolních Vítkovic na prkna Slezskoostravského hradu.

Rekordní účást loňského ročníku Letních Shakespearovských slavností 15 300 diváků, hvězdná jména na poli hereckém i režisérském a oslavné ódy recenzentů na repertoár, to vše a mnohem víc vás nenechá po večerech sedět doma.

Tři týdny vyplní šest inscenací

Stejně jako loni je v nabídce 18 představení se šesti tituly. Letošní novinkou je pražská inscenace Romeo a Julie.

Ostravskou část projektu Letních shakespearovských slavností, které přináší hry světového dramatika pod hvězdou oblohou v Praze, Brně a Bratislavě, produkčně zajišťuje společnost PaS de Theatre.

Letní hlediště a teplé večery nás vyzývají od 22. července do 11. srpna k nebývalým zážitkům. Tři týdny budou vyplněny šesti inscenacemi.

Na scéně Slezskoostarvského hradu budou kromě letošní premiéry Romeo a Julie uváděny komedie Sen noci svatojánské s Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem či Zkrocení zlé ženy s Romanem Zachem a Tatianou Vilhelmovou / Janou Strykovou.

Z Bratislavy k nám vůbec poprvé zavítá vynikající představení Večer trojkráľový alebo Čo len chcete a po loňském diváckém úspěchu se opět představí domácí inscenace Michala Langa Jak se vám líbí.

Mnoho povyku pro nic

Snímek z představení Mnoho povyku pro nic
Snímek z představení Mnoho povyku pro nic. Foto: Viktor Kronbauer, AGENTURA SCHOK

Vše vypukne ve středu 22. července loňskou premiérou Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela.

Shakespearova sváteční komedie o lásce, intrikách a lžích se odehrává v 16. století v sicilské Messině. Střízlivě drsný příběh je plný překvapení, milostných zvratů, důvtipných pletich i zákeřných pomluv. Jak už to už Shakespearovských komediích bývá, proplétá se v něm ne jeden, ale několik příběhů. Claudio v podání Radůze Máchy (mimochodem absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě) usilující o lásku Heró, jež hraje Lenka Zahradnická.

Benedikt Václava Jílka a Beatrice Petry Horváthové se vzájemně provokují, avšak láska nakonec zvítězí.

Sloužící v komediích Wiliama Shakespeara jsou postavami, na které se divák vždy těší. Zvláště když do role Puškvorce je obsazen Petr Čtvrníček, který společně s Leošem Nohou, jež hraje sloužícího Šťovíčka jsou překážkou v intrikách Dona Johna, jež ztvární Jan Revai. Hlavní zápletky ještě navíc komplikují postavy Pavla Nového, Vladislava Beneše, Miloše Vávry a dalších.

Romeo a Julie 25.7. - 27.7.

Letos pražská produkce sáhla k jednomu z největších a nejslavnějších příběhů z pera W. Shakespeara a tím je Romeo a Julie. Nejen ostravský divák má ještě ve svěží paměti představení ostravské produkce v režii Pavla Šimáka a s nezapomenutelnou hudbou Pavla Helebranta a již je tady další odvážné představení z dílny režijního tandemu SKUTR Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky.

V hlavních rolí slavných slavných postav uvidíme Jana Sklenáře a Terezu Voříškovou. Diváci si jistě nenechají ujít možnost vidět Terezu na jevišti neb poslední roky se prezentuje více jako herečka filmová. Ve slavné roli chůvy se představí další televizní a filmová tvář Naďa Konvalinková. Otce Vavřince hraje Saša Rašilov.

Naopak Jiří Vyorálek coby Kapulet, je naopak významná osobnost známá hlavně divadelnímu publiku, byť excelentní role Gottwalda ve seriálu České století mu přinesla popularitu i u divákům televizních. Matku Julie hraje Lenka Krobotová.

Snímek z představení Romeo a Julie
Snímek z představení Romeo a Julie. Foto: Petr Kiška

Sen noci svatojánské 29.7 - 31.7.

Program slavností se do své druhé poloviny překlopí jednou nejslavnějších komedií W. Shakespeara - Sen noci svatojánské, avšak režijní moderní rukopis režijního tandemu SKUTR zůstává. V obsazení je prvním řádku dvojrole Thesea a Oberona v podání Jakuba Prachaře. Obě parnerky tedy Hippolitu a Titánii hraje Vanda Hybnerová. Hlavního strůjce zmatku milostné čtveřice nezbedného elfa Puka hraje známý herec hlavně z filmu Jana Hřebejka „Musíme si pomáhat" herec Csondor Kassai.

Slavných řemeslníků je oproti originálnímu textu sice méně, ale tím zdařileji jsou obsazeni.

Poříze hraje Josef Poláček, píšťalu Václav Kopta a nebohého Klubka hvězda internetového seriálu Kancelář Blaník Marek Daniel. Iluze čarovného lesa umocňuje choreografie Jana Kodeta, který se podepsal pod scénický pohyb také u inscenace Romeo a Julie.

Snímek z představení Sen noci svatojánské
Snímek z představení Sen noci svatojánské. Foto: Petr Kiška

Večer tříkrálový aneb cokoli chcete 2.8 - 3.8.

Pouze dva večery budou patřit představení slovenskému divadelnímu umu. Slovenská produkce přiváží do Ostravy s představením Večer trojkráľový alebo Čo len chcete" v nastudování maďarské režisérky a ředitelky divadla Vígszinház Enikő Eszenyi. Hra, jejíž název je inspirován starým anglickým svátkem, má svou silnou specifickou atmosféru. Jednotliví aktéři si vytvářejí vlastní svět plný pomíjivých proměn, neboť jak z podtitulu vyplývá, mohou si dělat, cokoli je napadne.

V jedné z největších Shakespearových komedií, která je nabitá láskou a srší energií, hraje dominantní roli hudba. Proto není divu, že většina účinkujících bravurně zvládá i hru na hudební nástroje. V představení nehrají jen slovenští herci a proto se jedná o další slovenský shakespearovský počin v němž se skvěle snoubí překlad Jaromíra Feldeka a Martina Hilského.

Jednu z hlavních rolí Violu hraje Judit Bárdos slovenská herečka, která mimo jiné byla nominována na Českého lva za hlavní roli ve filmu Fair play. Další slovenskou hereckou hvězdou je Danica Jurčová, která hraje Marii. Vděčnou roli Malvolia hraje pardubický herec Ladislav Špiner.

Večer tříkrálový aneb cokoli chcete
Snímek z představení Večer tříkrálový aneb cokoli chcete. Foto: Archiv Agentúry JAY Production s.r.o

Jak se vám líbí 4.8. - 8.8.

V produkci PaS de Theatre vznikla minulý rok inscenace „Jak se vám líbí" v režii Michala Langa, který se s shakespearovskými tématy setkal mnohokrát. Stejně tak zná ostravské herce, neb posledního Shakespeara dělal v Ostravě v Národním divadle moravskoslezském - konkrétně Večer tříkrálový. V režii Michala Langa se představí známí ostravští herci, či herci, kteří ostravskou divadelní scénou prošli a rádi se na ni vracejí. Diváci se mohou těšit na Marka Holého, který hrál v produkci PaS de Theatre již v Komedii omylů a Romea ve slavné inscenaci Pavla Šimáka.

Hlavní ženskou postavu Rosalindu svěřil režisér Lang Andreji Mohylové. Dále diváci uvidí ve dvojroli zlého Frederika a milého vyhnaného vévody Stanislava Šárského, který byl členem činohry NDM dlouhá léta než odešel do Prahy a nyní je hercem olomouckého divadla. V představení hraje a čerstvý držitel Thálie Tomáš Savka. Slavný monolog „celý svět je jeviště" uslyšíte od postavy Žaka Michala Čapky. V roli šaška se alternuje Michal Kavalčík (populární jako „Ruda z Ostravy")a Vladimír Polák. Další postavy ztvárňují Karel Čepek, Petra Lorencová, Lada Bělašková, František Večeřa.

Zajímavostí je drobná rolička dlouholetého moderátora České televize Aleše Juchelky. Představení Jak se vám líbí se letos hraje také na Pražském hradě a v Brně, kde se ostravská produkce objevuje opět po dvouleté pauze.

Snímek z představení Jak se vám líbí
Snímek z představení Jak se vám líbí. Foto: Petr Kiška

Zkrocení zlé ženy 10.8. - 11.8.

Jiskřivá komedie o věčném souboji mužů a žen s Romanem Zachem a Tatianou Vilhelmovou, kterou v roli Kateřiny alternuje Jana Stryková. V dalších rolích vystupují Vojtěch Dyk (alternujeMatouš Ruml), David Novotný, Pavel Kikinčuk (alternuje Oldřich Vízner), Lucie Štěpánková (alternuje Tereza Vilišová) a další. Dvě sestry, dva ženské principy, podnikaví nápadníci a jeden neohrožený krotitel. Namlouvací rituály v přímém přenosu. Bujará divadelní fraška nebo genderově nekorektní text o manželství? Návrat k ženství jako poslední krok k celosti moderní emancipované ženy.

Divoká Kateřina, dobrodružný Petruchio, sladká Bianca a trojice vynalézavých ctitelů. Záměny, převleky, slovní hrátky a přestřelky samců a samiček. Příběh o zkrocení ženy, které je ve skutečnosti jejím zrozením. Hra o tom, že lásce neporučíš a někdy není zas tak špatné, když se žena nebojí být ženou a muž mužem. Režie Daniel Špinar.

Snímek z představení Zkrocení zlé ženy
Snímek z představení Zkrocení zlé ženy. Foto: Petr Kiška

Prakticky o festivalu

I přes tradiční zájem o vstupenky a vyprodanost festivalu je vždy možné koupit v den představení několik vstupenek na daný večer.

Informace o této možnosti, podmínkách a počtu vstupenek k dispozici jsou vždy zveřejňovány daný den na facebookové stránce festivalu - www.facebook.com/shakespeareostrava. Tato stránka je přístupná pro všechny, nejenom pro registrované.

V tuto chvíli jsou k dispozici vstupenky na inscenace, Jak se vám líbí a Večer tříkrálový aneb co jen chcete.

Na pravidla festivalu jsou již diváci za jeho historii zvyklí. Jen pro rekapitulaci je dobré připomenout, že není vhodné se oblékat stejným způsobem, jako do divadla – zvláště večerní dámské róby jsou spíše překážkou. I přes horké dny je vhodné si vzít něco teplého – večer se skoro vždy ochladí.

Deky a repelenty jsou pro diváky k dispozici zdarma, pláštěnku je možné si na hradě přikoupit za malý poplatek.

Vstup na hrad je otevřen vždy hodinu před představením, které začíná v 20:30, nicméně vstup do hlediště se zpravidla otvírá až ve 20:00 hodin, protože na jevišti často probíhají herecké, či zvukové zkoušky.

V případě zrušení představení se vrací vstupné v místě zakoupení, pokud ale bylo z představení odehráno více jak 60 minut, vstupné se nevrací.

Parkování je letos již možné v prostorech u hradu, ale vzhledem k zásadní rekonstrukci tam již není původní velké parkovišti a proto doporučujeme divákům, aby zaparkovali na parkovišti Výstaviště Černá louka a došli na hrad pěšky.

Letní shakespearovské slavností Ostrava pořádá společnost PaS de Theatre s.r.o. Generálním partnerem Letních shakespearovských slavností v Ostravě je tradičně skupina PPF, hlavním partnerem je společnost ArcelorMittal Ostrava. Festival byl podpořen z rozpočtu statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

Všechna představení budou začínat ve 20:30 hod. a cena vstupenek začíná již od 290,-Kč.
Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách a dostupnosti vstupenek, možných slevách naleznete na www.shakespearova.cz nebo na www.ticketportal.cz.

Autor: Redakce

21.7.2015
SDÍLEJ:
Osm obžalovaných bývalých radních ve Frýdku-Místku stanulo před soudem. Případ se týká prodeje pozemků v Horní ulici.
10

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

/VIDEO, ANKETA/ Stopku na tři utkání! Takový trest dostal kapitán hokejistů Zlína Ondřej Veselý za faul na vítkovického útočníka Rastislava Dej z úterního utkání 14. kola extraligy. Ve středu o tom informovala disciplinární komise soutěže prostřednictvím jejího šéfa Karla Holého.

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení