Slezskoostravský hrad se letos v létě od 20. července do 9. srpna stane místem Letních shakespearovských slavností (LSS). Co nabídne? Především uvede dvě premiéry - Hamleta a Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete.

HAMLET

„Ostravskou novinkou je Hamlet, jedna z nejznámějších autorových inscenací v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Z Prahy festival navštíví nová komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v režii Jany Kališové. Kromě obou premiér festival také uvede další čtyři tituly,"uvedl Andrej Harmečko, jeden ze spoluzakladatelů Letních shakespearovských slavností v Ostravě

„Drama Hamlet je již pátou ostravskou inscenací na slavnostech. Claudius (ztvární ho Jan Vápeník) se rozvaluje na pohovce, na které zavraždil svého bratra. Gertruda (Dana Růžičková) je mu ochotně po vůli, což její syn Hamlet (Tomáš Savka) sleduje s krajní nevolí. Hamlet tuší, že už ví, kdo mu zabil otce, a Cladius už ví, že Hamlet něco tuší. Šílenství Hamlet předstírá, ale jak je to s láskou? Předstírá Ofélie (Pavlína Gajdošíková) lásku? Její otec Polonius (Miroslav Etzler) je příliš oddaný trůnu a netuší, kam jej zavedou jeho sobecké činy," přiblížil nové nastudování Hamleta Andrej Harmečko.

V napínavém příběhu o uchopení moci účinkuje řada nejen ostravských herců. Choreografie představení se chopila Adéla Laštovková Stodolová, hudbu připravuje známý hudebník a producent Jan Burian, hra se studuje v překladu Jiřího Joska a v úpravě Tomáše Vůjtka. Výtvarnicemi scény a kostýmů jsou Lucie Labajová a Katarína Kováčiková. Premiéra představení se uskuteční 20. července na Slezskoostravském hradě.

VEČER TŘÍKRÁLOVÝ

Druhou premiérou bude na LSS komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Je spjata s oslavami, se svátečním „převráceným" světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů.

„Moře, hudba, láska tři slova, která u Shakespeara zazní hned v prvním monologu komedie, se stala východiskem pro celou naši inscenaci. Z blízkosti moře vychází elegantní scénografické řešení Martina Chocholouška i podoba celé řady půvabných kostýmů Sylvy Hanákové. A láska a její až nejbláznivější podoby jsou pochopitelně hlavním tématem nádherné komedie, která podivuhodně spojuje bujarou a nespoutanou radost ze života s jemnějšími tóny melancholie, poezie a snad i trochou smutku nad plynutím času a života," uvedla režisérka inscenace Jana Kališová. Na jevišti se představí Milan Šteindler v alternaci s Václavem Koptou, Josef Carda, Nela Boudová a další.

JAK SE VÁM LÍBÍ

Program Letních shakespearovských slavností dále nabídne představení Jak se vám líbí v režii Michala Langa s Markem Holým, Stanislavem Šárským, Tomášem Savkou, Michalem Čapkou, Michalem Kavalčíkem, Andreou Mohylovou.

MNOHO POVYKU PRO NIC

Režisér Jiří Menzel nastudoval před časem komedii Mnoho povyku pro nic s Václavem Jílkem, Petrou Horváthovou, Petrem Čtvrtníčkem nebo Leošem Nohou. Tradičním slovenským titulem bude v Ostravě již známá hra Dvaja páni z Verony s Lukášem Vaculíkem, Zuzanou Norisovou a Cyrilem Drozdou.

Předprodej vstupenek začal už 27. dubna nově přes web www.shakespearova.cz a v síti Ticketportal.

Všechna představení budou začínat ve 20. 30 hodin a cena vstupenek začíná již od 290 korun. Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách, dostupnosti vstupenek a možných slevách naleznete na http://www.shakespearova.cz.