„Wagner ve svém Lohengrinovi již naplno pracuje s takzvanými příznačnými motivy, nejsou zde žádná vyloženě samostatná pěvecká čísla, vše plyne v souladu jako jeden celek. Uvedení jakéhokoli Wagnerova díla klade na každý operní soubor velké nároky. Pevně věřím, že pro naše diváky se návštěva našeho Lohengrina stane výsostným wagnerovským zážitkem."

Urbanová, Dřízgová, Wedd…

Nabídku na spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským i tentokrát ráda přijala první dáma české opery Eva Urbanová: „Lohengrin pro mě kdysi znamenal mé vůbec první setkání s Wagnerem. Ortrud jsem tehdy nastudovala pro Metropolitní operu v New Yorku. Hudba mi trochu připomíná Bedřicha Smetanu v Lohengrinovi slyším Dalibora, evokuje mi to Smetanův styl. I role Ortrud mi připomíná Miladu z Dalibora, i když je to samozřejmě povahově zcela odlišný člověk, je to ctižádostivá žena, úžasná potvora, která se mi krásně hraje," vyznává se Eva Urbanová.

Režisérem a zároveň i autorem vizuální koncepce inscenace je progresivní slovinský tvůrce Rocc, který na kostýmech spolupracoval s výtvarnicí Marií Vosmíkovou. V roli Lohengrina diváci mohou ocenit výkonny na Cenu Thálie nominovaných pěvců Aleše Brisceina a Tomáše Černého v alternaci s Peterem Weddem, který tuto postavu vytvoří poprvé ve své kariéře a po Ostravě ji bude zpívat ve Velšské národní opeře v Cardiffu. K výjimečnému obsazení patří i další vynikající sólisté: Eva Dřízgová-Jirušová / Maida Hundeling (Elsa z Brabantu), Jakub Kettner / Jacek Strauch (hrabě Friedrich z Telramundu), Eva Urbanová / Therese Waldner (Ortrud, jeho manželka), Jimmy Holliday / Peter Mikuláš (král Heinrich), Aleš Jenis / Svatopluk Sem (královský hlasatel) a další. Mimořádný prostor má v opeře Lohengrin také sbor opery NDM pod vedením sbormistra Jurije Galatenka.

Premiéra Lohengrina se koná 7. března a 9. března je na programu druhé provedení vždy od 18 hodin v ostravském Divadle Antonína Dvořáka. Uvedení této opery je vrcholem letošního unikátního projektu Wagner Ostrava 2013, kterým Národní divadlo moravskoslezské připomíná 200. výročí narození velkého skladatele a filozofa Richarda Wagnera.