Letní shakespearovské slavnosti (LSS) na Slezskoostravském hradě se dnes večer rozloučí s diváky posledním představením Romea a Julie. Titulní role v největším milostném příběhu všech dob ztvárnili Marek Holý a Tereza Dočkalová. Ostravská inscenace v produkci Pas de Theatre se těší už několik let přízni diváků. V čem tkví kouzlo večerních představení pod širým nebem uprostřed vlahého léta?

„Do kamenného divadla se během roku prakticky nedostanu. Ale abych se přiznala, ani po něm moc netoužím. Pravda, mám to trochu z ruky. Výjimkou jsou naše výlety do Ostravy. Jsme tady s manželem už potřetí. Je to náš rituál, který k létu patří. Líbí se mi, že se mohu pohodlně obléknout, tedy žádnou večerní róbu, a sledovat v podání špičkových herců úžasné výkony naprosto uvolněně v přírodě. A přitom klasiku. Naštěstí jsme zatím měli vždy štěstí na počasí a nepršelo," vyznala se letos před jedním představením LSS paní Jarmila z Fulneku.

A tak se už stává samozřejmostí, že mnozí herci vymění divadelní prázdniny za uměleckou produkci pod širým nebem a během července i srpna si musejí zopakovat ne vždy lehce zapamatovatelný Shakespearův text. A někteří z nich si při účinkování v Ostravě znovu vzpomenou na dřívější angažmá a zdejší působení. Tak jako například Jitka Smutná. „Bydlela jsem v Ostravě přímo v centru města. Romantické byly třeba tramvajové výlety do Vřesiny. Mám k tomuto městu vřelý vztah a ráda se vracím, alespoň na skok," říká Jitka Smutná, která v Romeovi a Julii hraje chůvu.

Shakespeare tedy žije na jevištích po celý rok. Nemá prázdniny, což je v době počítačů docela dobré zjištění.