„Pohádka Jak švec Dratvička vysvobodil princeznu bude na ostravské loutkové scéně uvedena poprvé v její historii,“ říká Hermína Motýlová, dramaturgyně Divadla loutek. Autorka vytvořila veselou pohádku v rytmických verších, v níž známé pohádkové motivy vtipně spojila v jednolitý text.

Režisérem inscenace je hostující mladý polský režisér Robert Drobniuch, loutky a scénu navrhla přední slovenská scénografka Eva Farkašová. Diváci se setkají i s řadou písniček, autorem hudby je Michal Górczynski. Hudbu instrumentoval, aranžoval a se souborem nastudoval všechny písně Vlastimil Ondruška. „Klasická pohádka pro loutky je určena pro marionety a marionetové klasické divadlo.

Pokusili jsme se spolu s výtvarnicí Evou Farkašovou vytvořit na scéně obrázek barokního loutkového divadélka, tak jak ho známe z dobových ilustrací. Naše inscenační koncepce dává nahlédnout do samotného loutkářského kumštu, kdy divákům prozradíme, jak se takové loutkové divadlo dělá. Herci vodí loutky nejen iluzivně, ale dávají nahlédnout do své loutkářské dílny. Pohádka je velice vtipně napsaná, byl bych rád, kdyby se nám všem podařilo zaujmout diváky, i když pracujeme jen s loutkou a loutkářskými efekty. Loutka na scéně je takový malý zázrak.

I když odkrýváme tajemství vodění marionet a herce v divadélku přiznáváme, věřím, že magie loutky přinese dětským divákům radost. Výraznou část tvoří hudba a písničky, Vlastimil Ondruška, se kterým jsme spolupracovali na hudební složce inscenace, má velký podíl na konečné podobě naší pohádky,“ charakterizoval svůj tvůrčí záměr v Ostravě hostující polský režisér Robert Drobniuch.