„Jsme moc rádi, že letošní ročník odstartoval jeho čestný host– cestovatel, dobrodruh a nejvydávanější český spisovatel Miloslav Stingl,“ říká Jiří Kráčalík, ředitel MFOF. Na pátečním slavnostním večeru vystoupili také exotičtí tanečníci z Indonésie.

„V Ostravě se festival zastaví na dvanáct dnů na čtyřech místech – vedle kina Vesmír, také v klubu Atlantik, Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy. Divákům nabídne pěknou řádku atraktivních snímků, jejichž počet již porota řádně zredukovala.

Letos tak diváci zhlédnou celkem devadesát soutěžních filmů, celkem bylo přihlášeno 130 filmů z jedenadvaceti zemí světa,“ dodává Jiří Kráčalík.
Právě Ostravané mají velkou výhodu v tom, že mohou zhlédnout všechny soutěžní snímky – oproti ostatním městům –, kde diváci uvidí jen výběr těchto opusů.

Vedle filmových projekcí se uskuteční také besedy s Miloslavem Stinglem, horolezcem Liborem Uhrem, který povypráví o své letošní expedici, kterou úspěšně absolvoval s Radkem Jarošem a Petrem Maškem na osmitisícovky Gasherbrum I a II. O svém putování po zamrzlém jezeru Bajkal sdělí podrobnosti Pavel Blažek, který expedici pod názvem Bergans Bajkal 2010, absolvoval spolu s polárníkem Václavem Sůrou jako druhý na světě, a Jiří Kráčalík sdělí své zážitky z expedice Kamčatka 2010. Mezinárodní festival outdoorových filmů se během října a listopadu přenese do dalších míst v Moravskoslezském kraji – Havířova, Opavy, Frenštátu pod Radhoštěm a také jinam.