Dvaatřicet koncertů v Ostravě a v dalších sedmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje nabízí 12. ročník Svatováclavského hudebního festivalu (SHF), který se letos koná do 28. září.

Vedle stěžejních duchovních děl zahrnuje program i komorní skladby a multižánrové projekty, k nimž patří projekce němého filmu Utrpení Panny orleánské režiséra Carla Theodora Dreyera, doprovázená živou hudbou litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse v podání orchestru Berg.

Přitažlivé koncerty

„Snažil jsem se opět připravit pestrou nabídku různorodých koncertů. Z nich bych rád vyzdvihl koncert souboru Collegium Marianum s fenomenálním francouzským kontratenoristou Damienem Guillonem, vystoupení Kühnova dětského sboru, který se představí na našem festivalu poprvé, a to hned na dvou samostatných vystoupeních, ale také závěrečný koncert, na němž v podání předních francouzských interpretů, Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru Brno zazní monumentální Faustovo prokletí Hectora Berlioze," uvedl již dříve Igor Františák, ředitel SHF.

„Podle mého názoru je Svatováclavský hudební festival fenomén, zvláště uvážíme-li, s jakým rozpočtem je schopen jeho ředitel ho realizovat. Jsem rád, že Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) je už jeho tradičním hostem," doplňuje jeho slova Jan Žemla, ředitel JFO.

Na zahajovacím koncertě v Ostravě-Mariánských Horách zaznělo Haydnovo oratorium Roční doby.

Už v pátek 4. září představí ostravští filharmonikové Adiemus Karla Jenkinse ve Frýdku-Místku a o den později v Ostravě.

Baborák a další

Poprvé se na festivalu představí někdejší sólista České filharmonie a Berlínské filharmonie Radek Baborák se svým ansámblem, který uvede mimo jiné zcela novou suitu f dur Georga Friedricha Händela.

„Je sestavena z dodatku k vydání Vodní hudby u nakladatelství Bärenreiter. V předmluvě jsem našel informaci, že Händel napsal více variant této suity, které jsou v různé instrumentaci nebo délce. Vybral jsem Largo, Allegro, známé Hornpipe ze druhé suity, ale v F dur pro dvě horny a smyčce, přidal Pochod a vznikla novinka, kterou jsem nazval Suita č. 4 f dur ,Appendix´, protože jsem čerpal z dodatku anglicky ,appendix´," vysvětlil Radek Baborák vznik nové suity slavného skladatele.

Hudební lahůdky

„Milovníci staré hudby by si vedle Bachovy Mše h moll v podání Collegia 1704 neměli nechat ujít vystoupení souboru Cappella Mariana, který představí hudbu rudolfínské Prahy," dodal Igor Františák.

Podle jeho slov bude pro vyznavače klasicismu a romantismu lahůdkou koncert mladé houslistky Esther Yoo v doprovodu brněnského orchestru Czech Virtuosi pod taktovkou Ondřeje Vrabce.

„Svatováclavský hudební festival beru jako svoji srdeční záležitost a velmi se na toto vystoupení těším," svěřil se Deníku Ondřej Vrabec.

Novinkou doprovodného programu jsou setkání s osobnostmi Svatováclavského hudebního festivalu, která proběhnou v klubu Fiducia v Ostravě.

„Ve středu 2. září od 17 hodin zde bude besedovat s návštěvníky sólistka Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová, která letos na festivalu vystoupí s Boccheriniho Stabat mater. O týden později, ve středu 9. září, se představí španělská mezzosopranistka Marta Infante, která jistě zavzpomíná na svá studijní léta strávená v Ostravě. Na SHF uvede spolu se svým španělským kolegou Manuelem Vilasem, který ji bude doprovázet na barokní harfu, hudbu španělského a italského baroka," informoval dále Igor Františák.

Podrobný program 12. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu je dostupný na stránkách www.shf.cz.