O tom, jaký bude letos, jsme hovořili s jeho zakladatelem a ředitelem Jiřím Kráčalíkem.

Tradiční festivalový prolog obstarala v minulosti vždy Ostrava…

Nebude tomu jinak ani v tomto roce. Od 3. do 15. října v kině Art Domu kultury města Ostravy se mají diváci na co těšit. Vždyť letos je na festival přihlášeno přes sto filmů z celého světa, které opět budou soutěžit v kategoriích A, což je dobrodružný a extrémní sportovní film, B horolezecký a horský film, C dobrodružné vodní sportovní filmy a D cestopisný film. Jsem přesvědčen, že mnohé snímky diváky skutečně oslní…

A co hlavní doprovodný program Outdoorová Ostrava?

Uskuteční se 27. září především v prostorách nákupního a zábavního centra Forum Nová Karolina, kdy v exteriéru i interiéru jsme od 10 do 20 hodin připravili pro širokou veřejnost a samozřejmě také pro děti řadu atrakcí.

Můžete zmínit některé programové taháky?

Hlavním magnetem budou závody ve free ski. Bude dovezen sníh, postavena rampa a závodníci na lyžích i snowboardu se budou předhánět o nejlepší trik. Zájemci o lezení si mohou na umělé nafukovací stěně vyzkoušet své dovednosti. Dalším velkým lákadlem bude nepochybně sjezd na lanové dráze Tarzánie ze druhého do prvního patra nákupního centra. Průlet nad hlavami nakupujících zcela jistě ocení nejen děti. Pro děti je ale připraveno malování na obličej i výkres, koutek sportovních dovedností. Přijede i trojnásobný mistr světa Petr Kraus, který předvede svou biketrialovou show. Zájemci si mohou vyzkoušet i paragliding.

Ve 12 hodin odstartuje z Masarykova náměstí 53. ročník Ostravského maratonu a navíc i závody rodičů s dětmi. Taktéž jsou připravené závody Ostrava na kole. Přiletí vrtulník ostravských záchranářů a sportovní letadlo s exhibičními skoky parašutistů. Z kulturního programu mohu například uvést koncert hudební skupiny BANDABAND nebo vystoupení Patricka Ulmana electric boogie, tanečního Dua fatale.

Jak bude vypadat zahájení festivalu 3. října?

Už v 17 hodin se koná ve foyer Domu kultury města Ostravy vernisáž fotografií s názvem Langu Khola Alone on the River od Jakuba Šedivého. Od 18 hodin následuje bohatý kulturní program s atraktivními hosty jako jsou Steve Lichtag, který natáčí adrenalinové snímky se žraloky, Radek Jaroš ikona současného světového horolezectví, který nedávno vystoupil na svou poslední osmitisícovku K2, či Tereza Huříková letošní mistryně Evropy a třetí na světě v závodech MTB (horských kol) a další. Podrobnosti najdete na www.outdoorfilms.cz.