Právě v moravskoslezské metropoli letos také festival začal. Trval zde třináct dnů, aby se poté vydal na pouť městy u nás, ale také na Slovensku, a v jednom případě i do Ruska. Jiřímu Kráčalíkovi jsme se v této souvislosti položili několik otázek.

Které filmy vás osobně v průběhu letošního ročníku obzvláště zaujaly a podle vás přesáhly rámec běžného dokumentu?

Bylo jich více. Uvedu například strhující film Into the Mind kanadský snímek, extrémní, artový film prostoupený duchovnem. Špičková kamera a střih. Nebo film Cerro Torre ze stáje Red Bull. Měli jsme také některé pozoruhodné opusy natočené s tělesně nebo zdravotně handicapovanými lidmi. Mohu jmenovat snímek Slepá dôvera slovenského režiséra Rastislava Hatiara.

A můžete nám už dnes v předstihu prozradit, které filmy získají ocenění?

Nemohu. Slavnostní zakončení festivalu se koná pozítří v pražské Lucerně. Jako každoročně to bude takový malý Český lev. Součástí večera se stane řada kulturních vystoupení, nebudou chybět zajímaví hosté, mezi nimi také olympionici, mistři světa. A tam se všichni dozvědí, které filmy ve čtyřech kategoriích vyhrály. Bližší podrobnosti už po sobotě zájemci najdou na webových stránkách www.outdoorfilms.cz.

Jeden ročník festivalu pomalu končí. Jistě jste už myšlenkami v přípravách na ročník další. Co ale ještě chystá vaše firma Outdoorfilms s. r. o, která v minulých dnech získala ocenění jako finalista Firmy roku 2014 Moravskoslezského kraje?

Jednak v únoru už 22. ročník celostátního srazu cestovatelů, řadu besed a populární Horobál ve Frenštátě pod Radhoštěm. Určitě budeme ve spolupráci s Domem kultury města Ostravy pořádat na jaře promítání, zřejmě to bude prezentace nějakého světového špičkového filmaře, tady bude hlavně záležet na tom, zda získáme práva na promítání takových filmů. No, uvidíme. Ale už dnes připravujeme rozsáhlou výstavu výtvarné horské fotografie několika českých fotografů. Chci představit divákům fotografie bohužel i nežijících fotografů, jako například známého pana Viléma Heckela, který, jak jistě řada čtenářů ví, zahynul pod lavinou při zemětřesení pod Huascaránem. Takže se mohou zájemci na tuto výstavu těšit, jelikož má být v krásných prostorách Ostravského muzea.