V domě knihy Librex na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě proběhne ve středu 27. června v 17 hodin debata na téma pracovní migrace na Ostravsku.

Akcí s názvem Práce je jinde se odborníci pokusí propojit akademický, hospodářský a biografický pohled na pracovní migraci. Besedy s veřejností se zúčastní například ředitel Summer School v Ostravě Jaroslav David, právník Hyundai Motor Manufacturing Czech Tomáš Do-sik Kim či zástupce bulharské menšiny žijící v Ostravě.

Následovat bude projekce dokumentu s migrační tematikou. Této středeční debatě předcházelo minulý týden otevření zajímavé výstavy fotografií v proskleném foyer vlakového nádraží Ostrava-Svinov. Výstava Práce je jinde je výsledkemdvouletéhoprojektuKolik cest vede na Florenc, který představuje problematiku pracovní migrace ve střední Evropě.

Od června do září 2006 mapovalo třicet dva novinářů a fotografů z osmi zemí včetně České republiky konkrétní příběhy šestnácti pracovních migrantůz celé Evropy. Strávili s nimi několik měsíců, byli s nimi na cestách, v práci, navštívili příbuzné v domovských zemích. Vlistopadu 2006 pak byly příběhy těchto lidí představeny v českých médiích a na velké fotografické výstavě v Praze na Hlavním nádraží, odkud expozice putovala do Berlína do prostoru křižovatky metra Alexanderplatz.

Po nynějším ostravském uvedení se na výstavu mohou těšit obyvatele německého Lipska. „Na stu metrech barevných pláten mohou zájemci zhlédnout ve fotografii a v textu šestnáct příběhů lidí migrujících za prací po Evropě. Jako výstavní prostory si vybíráme místa, kudy lidé každý den procházejí na svých cestách za prací nebo z práce domů. Chceme tím upozornit na to, že v pohybu je – ať již dobrovolně nebo pod tlakem okolností – stále více lidíaženabarevných výstavních plátnech by se snadno mohl ocitnout mnohý z nás,“ řekla k výstavě Lucie Řezníčková, organizátorka výstavyvOstravě.

Na úřadu práce


Malá verze výstavy je k vidění v přízemí Úřadu práce v Ostravě na ulici 30. dubna již od 30. května. Obrazovka, na které je spuštěno komentované fotografické pásmo byla dříve instalována také v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Plzni.

S autorkami


Aždočtvrtka 28.červnamohou studenti středních škol využít nabídky komentovaného provedení výstavou v OstravěSvinově. Čtyři autorky příběhů z Ostravské univerzity jim po předběžné telefonické dohodě budou k dispozici v čase vyučovacích hodin. Studenti se tak dozvědí více o tom, jak příběhy vznikaly a budou se moci zapojit do soutěže o katalog výstavy. Koordinátorka provádění výstavou pro SŠ je Michaela Pokrupová, michaela. pokrupova@centrum.cz, telefon 608828083.

Katalog výstavy


Stopadesátistránkový katalog výstavy obsahuje barevné fotografie a příběhy šestnácti lidí, kteří cestují za prací po Evropě. Katalog je možné si objednat v internetovém knihkupectví Kosmas a v online obchodě časopisu Plotki. V Ostravě si jej zájemci mohou zakoupit například v knihkupectvích Academia a Artforum, v domě knihy Librex a v antikvariátech Fiducia a U rynku. Vdoběinstalacevýstavyna vlakovém nádraží v OstravěSvinově bude katalog v prodeji také v místním ČD centru. Výstava zde potrvá do 20. července.

Soutěž


Pět vylosovaných soutěžících, kteří správně odpovědí na všechny soutěžní otázky, obdrží zdarma katalog výstavy. Formulář s otázkami je na webové stránce výstavy www. migraceonline.cz/vystava, v ČD centru na nádraží OstravaSvinov a na malé verzi výstavy v budově Úřadu práce v Ostravě na ulici 30. dubna v Moravské Ostravě. Odpovědi můžete odevzdávat do 20. července v ČD centru na nádraží OstravaSvinov, nebo mailem na reznickova.l@centrum.cz.