Lukáš Mužík

Na školu nezapomněli a spolupracují s jejími pedagogy i absolventy i po ukončení studia. Tyto pokračující a rozvíjející se hudební kontakty chceme připomenout společným koncertem, který Lidová konzervatoř pořádá 14. května v ostravském klubu Parník jako společné vystoupení studentů a absolventů této jazzové školy.

Vystoupí ukrajinsko-polské seskupení Denys Ostrovnoi Quartet, česko-polská kapela Tribute to… a česko-polská skupina Lila trio.

Tuzemskou část účinkujícíh zosobňuje Lukáš Mužík (Tribute to… a Lila trio), který na Lidové konzervatoři učí obor basová kytara. I on je absolventem Institutu jazzu a nijak neskrývá souvislost mezi svým pojetím výuky a tím, co na polské hudební akademii získal. Své spoluhráče zná ze studií.

Tribute to

„Naše spolupráce je dlouhodobá a intenzivní," říká Lukáš Mužík. „Je to dáno i geograficky, vpodstatě jediná škola, která umožňuje hlubší studium jazzu je právě Hudební akademie Karola Szymanowského. A jsem rád, mohu-li říci, že absolventi Lidové konzervatoře mají – zatím - stoprocentní úspěšnost při přijímačkách na Institut jazzu."

Koncert v klubu Parník nabídne průřez tím, co se na jazzové scéně momentálně děje – od klasičtějšího pojetí až po zcela soudobý jazz. Klasičtější oblast reprezentuje zejména skupina Denyse Ostrovného (saxofon), který má za sebou jazzový institut v Kyjevě a nyní studuje jazzovou interpretaci v Katovicích u profesora Jerzyho Jarosika.

Kwartet Denyse Ostrovného

Septet Tribute to… založil a vede trumpetista Pavel Siembieda. Inspiroval se přitom zejména tvorbou legendárního jazzového uskupení The Jazz Messengers. Autorem aranžmá většiny skladeb této kapely je trombonista Łukasz Rakalski.

Vedoucí osobností třetí skupiny, kterou návštěvníci ve středu v Parníku uslyší, je Liliana Zieniawa. Právě ona je autorkou všech koncertních kompozic Lila tria, její tvorba odráží vliv všech hudebních žánrů od jazzu přes rock až ke klasické hudbě. Návštěvníci se mohou těšit na vysokou úroveň interpretační i na bohaté a hravé improvizace ostatních členů skupiny.