Nabitý program čeká v listopadu ostravské Divadlo loutek (DLO). V jednom měsíci se sejdou hned dvě premiéry, proběhne Noc divadel a divadlo se také zúčastní festivalu Ostrava v Praze.

MAŠINFÍRA LOJZA A DALŠÍ

První očekávanou premiérou nové sezony bude inscenace „Nastupovat! Děják z rychlíku", kterou na námět herce DLO Karla Růžičky napsali Marek Pivovar a Radovan Lipus.

Hra vypráví o tom, jak mašinfíra Lojza denně jezdí po svých zajetých kolejích na trase Ostrava-Vídeň. Dělá svou práci dobře, má ji rád, ale trápí ho, že jeho syn propadá z dějepisu.

„Jednoho dne se mu zjeví duch Vláčník Vlakomil, který od nepaměti drandí po všech tratích Evropy a umí se po nich pohybovat i v čase. Poradí Lojzovi, aby svému synkovi proměnil dějepis na dobrodružné výpravy do dějinných událostí. A hned spolu vyrazí do průmyslové revoluce v Anglii, projedou pak spolu řadu míst a časů, až dospějí k výletu vlakem zvaným Pendolino," přiblížila děj hry Lucie Mičková, tisková mluvčí z Divadla loutek Ostrava.

Inscenace je určena divákům od 9 let, premiéra se uskuteční v pátek 25. listopadu od 17 hodin na hlavní scéně DLO.

NOC DIVADEL

Divadlo loutek Ostrava se i v letošním roce přidává v sobotu 19. listopadu k mezinárodní akci Noc divadel.

„Před naší divadelní budovou bude návštěvníky čekat fireshow skupiny ohniváků Růže draka, uvnitř divadla pak budou pro diváky zpřístupněny prostory zákulisí, ozvláštněné nezvyklou divadelní produkcí a noční expozicí loutek připravenou pouze pro tento večer. To vše v čase od 17 do 19 hodin," doplnila Lucie Mičková.

Od 19 hodin na alternativní scéně zahraje „bejbypankové" hudební uskupení Mína band písničky nejen z představení Malá Mína zmlsaná, ale i populární písničky z dalších představení, a také posluchače vezme s sebou do hudebních, zvukových a slovesných her a hříček.

BOUŘE

Členové dětského divadelního studia DěS zcela po svém, loutkově i činoherně, pohybově i zvukově, zpracovali poslední Shakespearovu hru Bouře v překladu Martina Hilského. Premiéra je plánována na středu 30. listopadu od 17 hodin na alternativní scéně DLO.

Součástí představení bude krátká loutková skeč studentů Gymnázia M. Koperníka v Bílovci. Inscenace s názvem Bouře, Děs… vznikla v rámci projektu Shakekoláž.