„Má nová hra vychází z deníku slepé paní, která žila se svou matkou na horské samotě a skoro celý život snila o své mamince. Ty deníky jsem prostudoval a našel oblouk dvou nevěst, za kterými v pusté krajině padesátých let minulého století chodili muži a stala se tam jakási tragédie, která vedla k dalšímu zrození… Vedle toho je hra vedena v rovině současnosti, s muži, kteří mají své oplocené autobazary, jezdí na kraj pro peníze, spekulují s exekutory a obchodují s chlebem a kuřecími prsy…,“ říká Martin Františák o své hře Nevěsta.

Do hlavních rolí obsadil Zdenu Przebindovou (matka Javorková) a Pavlu Gajdošíkovou (Anna Javorková), ale také hostujícího Josefa Králíka, amatérského herce, člena Souboru Jana Honsy v Karolince, se kterým Martin Františák pravidelně spolupracuje. A právě s tímto souborem na začátku letošního roku inscenoval první verzi hry Nevěsta ve světové premiéře. „Ostravské nastudování se bude trošku lišit od mé první verze,“ upřesnil Františák.

Dále hrají Přemysl Bureš, Jan Vápeník, Markéta Haroková, Marcela Čapková, Lukáš Melník a další. Dramaturgem je v tomto případě Vladimír Čepek, výprava je dílem Marka Cpina, scénickou hudbu zkomponoval Vladimír Franz.