„Sezonu zahájíme galavečerem už tuto neděli v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Vystoupí na něm členové všech uměleckých souborů s ukázkami ze svého repertoáru i z titulů teprve připravovaných,“ informovalv úterýnovináře na tiskové konferenci Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě.

„Vstupujeme do sezony s velkými uměleckými plány, řadou nápadů a tvůrčí energie i ambicí být na špici českého i evropského divadelního dění a zároveň být ve středu zájmu svých diváků a dále výrazně rozšířit jejich počet i věkové spektrum. Doufáme, že si v naší široké atraktivní nabídce najde každý to své,“ dodal Jiří Nekvasil.

Operní soubor NDM připravil svým návštěvníkům sedm titulů. Vedle Janáčkovy Šárky, Ariadny Bohuslava Martinů to budou Massenetův Werther s vynikajícím americkým tenoristou Stevenem Harrisonem, Offenbachův Orfeus v podsvětí, pro níž scénu a kostýmy navrhne známý výtvarník Adolf Born. Gruzínská sopranistka Nana Miriani hostuje v opeře Fedora Umberta Giordana, jejíž premiéra bude 14. dubna příštího roku, v níž se také představí stálý host ostravské opery Gianluca Zampieri. Hindemithova operní detektivka Cardillac v titulní roli s Olegem Bryjakem, předním sólistou světových scén, se stane v červnu poslední operní premiérou nastávající sezony. Hudební ředitel opery NDM Robert Jindra chce v repertoáru propojit osvědčenou klasiku s méně známou, ale atraktivní operní literaturou celého světa.

Od Cenci po Hole dupy


Romantické drama vášně a krve Cenci Percyho Bysshe Shelleyho v razantní moderní autorské úpravě Kláry Špičkové a Anny Petrželkové, dcery známého českého režiséra J. A. Pitínského, Topolův Konec masopustu, ale také Gottland či Preissova Její pastorkyňa až po Hole dupy čili Ostravakem ostravskim přepracovaný slavný muzikál Terrence McNallyho a Davida Yazbeka Do naha! I taková je dramaturgická nabídka činohry NDM pro novou sezonu. Podle jejího současného šéfa Pavla Šimáka chtějí umělci přitáhnout do hlediště různé věkové kategorie návštěvníků.

Baletní soubor čeká už v září projekt nazvaný Čtyři hvězdy evropského baletu, který spojil čtyři baletní soubory zemí Visegrádské čtyřky, jež nabídnou divákům v Košicích, Miskolci, Krakově a Ostravě ochutnávku své tvorby. Diváci se dočkaji dvou premiér: první bude klasický Čajkovského balet Louskáček a druhou představení Zázrak v tichu. Inspirováni dílem géniů romantické hudby Franze Liszta, Richarda Wagnera a Gustava Mahlera vytvořili choreografové Eric Trottier, Igor Vejsada a Phillippe Talard výjimečný a zcela nový baletní triptych, který poprvé obecenstvo zhlédne 28. dubna příštího roku.

Vzpomínka na Kobra, Brázdu a Gabzdyla


Gabriela Haukvicová, nová šéfka souboru operety a muzikálu, se velice těší především na evropskou premiéru muzikálu Marguerite autorů A. Boublila, C. M. Schönberga a M. Legranda, plánovanou na počátek prosince letošního roku. Repertoár souboru se více zaměří na muzikál broadwayského typu. V průběhu příštích měsíců se uskuteční řada výstav, galakoncertů, besed, na nichž si široká veřejnost připomene umělecké mistrovství někdejších titánů ostravského divadla, k nimž patřili Emerich Gabzdyl, Josef Kobr či Vladimír Brázda, ale i mnozí další.