Tanečně pohybovou výchovu povede Svatopluk Vavruša, tanečník a pedagog, který dlouhodobě spolupracoval s Národním divadlem moravskoslezským a vystudoval klasický balet na ostravské Janáčkově konzervatoři.

"Pro ty nejmenší děti předškolního věku - zhruba od pěti do osmi let, je připravena baletní přípravka, kde mohou získat všeobecnou pohybovou průpravu a drobné základy baletu," popisuje Svatopluk Vavruša.

Školáci od osmi  do jedenácti let se už budou věnovat klasické přípravě u tyče, naučí se skoky a piruety. "A pokud by někdo měl zájem a chtěl by zkusit tanec opravdu vážně na konzervatoři, jsme schopni nabídnout intenzivní přípravný kurz, zaměřený na techniku a klasickou techniku s prvky moderního baletu," dodává Svatopluk VaVruša.

Starší žáci od jedenácti do patnácti let pak mohou pokračovat dál - seznámí se se základy klasiky, s moderním baletem a choreografií, s herectvím a s tím, jak lze tancem vyjádřit emoci.

"Kdykoli jsem učil, dbal jsem na to, že není důležité, co dítě dokáže technicky, ale aby projevilo svoji duši," dodává Svatopluk Vavruša.

Šanci mají ale i starší zájemci. Svatopluk Vavruša uvažuje i o kursu pro mládež nad 15 let. "Může jít o tanečníky, kteří již mají klasické základy, anebo někoho, kdo chtěl tančit, ale nedostal se k tomu. Tady bychom se soustředili na klasickou techniku, na kondici a choreografii. Stává se, že se studenti konzervatoře nedostanou do divadla. Byl bych rád, kdyby našli cestu k nám, chtěl bych jim nabídnout, aby si zatančili u nás."

S výukou cizích jazykou pomůže i muzika

Dále v novém roce přichází ostravská Múzická škola s netradiční výukou angličtiny. Nový program nabízí spojení hudebních zkušeností a poznávání cizího jazyka. Tvůrcem nového vzdělávacího cyklu je Jaromír Návrat.

"Když se podíváte na mapu zemí, kde je znalost angličtiny zcela běžná, tak zjistíte, že jsou to země, kde se obejdou bez dabingu. V zemích, kde má v televizi převahu dabovaná produkce, mají s cizími jazyky problém," říká Jaromír Návrat. "Když jsem před lety jezdil do Švédska ke známým, mohl jsem krásně pozorovat, jak se jejich malé děti naučily anglicky naprosto bezbolestně a doslova zadarmo. Dívaly se na jakési anglicky mluvené kreslené seriály, které sice byly opatřeny švédskými titulky, ale to malým divákům stejně k ničemu nebylo, protože ještě neuměli číst. Zvládli angličtinu naprosto bez problémů ještě před vstupem do základní školy. A tenhle princip se snažím využívat i při výuce dospělých - proto je vyzývám, aby si pomocí moderní technologe vytvořili jakousi vlastní televizi bez dabingu. Jde vlastně o to, aby si co nejvíc nasimulovali cizí jazykové prostředí."

Jako hudebník vnímá Jaromír Návrat i zvládnutí cizího jazyka: "Některé jevy si musíte zautomatizovat. Klarinetista také dlouze nepřemýšlí, když hraje, který prst a kam položit. Jinak než drilem, či tréninkem plynulosti nedosáhnete. V tom je mi do jisté míry blízká Nepustilova metoda. Je to i jako ve sportu, bez tréninku to prostě nejde."

Angličtina v Múzické škole navazuje na cyklus koncertů s písněmi skupiny Beatles, jímž škola připomněla výročí legendární skupiny a pětapadesátiny Lidové konzervatoře.

"Napadlo mne, že by se této možnosti, tedy písňových textů, dalo využít podobně jako v případě filmů," říká Jaromír Návrat. "Výuka je založena na analýze a na práci s texty písniček skupiny Beatles. Pochopitelně tyto texty jsou metodicky zpracovány a mají různé stupně náročnosti."