VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Princi Mamánkovi, Ježíši Kristovi a řádu pro Miloše Zemana

Ostrava - Osobitý tvůrce. Takto jednoduše by se dal charakterizovat herec, režisér, scenárista, zpěvák, textař Jan Budař. Velmi osobité a zábavné jsou i jeho webové stránky, bez kterých si dnes jakéhokoliv umělce lze jen těžko představit.

14.12.2017
SDÍLEJ:

Nová knížka Jana Budaře - Princ Mamánek.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Kromě běžných informací o jeho tvorbě tu najdete třeba jeho sny, které si zaznamenává, nebo si s ním můžete doslova pohrát - podle svých představ herce interaktivně obléknout, udělat z něj Ježíše Krista nebo Václava Klause a obrázek poslat kamarádům. Přiznám se, že jsem se v této sekci hodně pobavila…

Vybrat ale jen jednu věc, která by umělce nejvíce charakterizovala, je dost těžké. Kdo jste měli možnost být například na jeho koncertní zábavné show plné autorských písní a hereckých výstupů “Seznamme se”, určené pro zadané i nezadané a hráli s hercem hru: ti, kteří se chtějí seznámit, mají červený doplněk, a ti, kteří jsou zadaní a chtějí se seznámit, mají růžový doplněk, dáte mi zapravdu, že je to opravdový koncert pro bránici…

Jan Budař je ale také spisovatel. Jeho prvotinu Největší tajemství Leopolda Bumbáce nyní následuje druhá knížka - Princ Mamánek.

Princ Mamánek je poetická pohádka s vaším osobitým humorem. Komu je váš druhý spisovatelský počin určen?
Dětem, samozřejmě! Ale i dospělým, psal jsem tu pohádku tak, aby byla zábavná a měla i hloubku, protože takové pohádky mám sám rád, takže doufám, že bude bavit jak děti, tak i dospělé.

O čem Princ Mamánek vypráví?
Je to příběh nehorázně rozmazleného prince Ludvíka Otomara Karla dvanáctého zrozeného “Vznešeného”, který je velmi upnutý na maminku, z baráku se mu nechce (tedy ze zámku) a nejvíc se těší, až bude kralovat! Toho se ovšem dost děsí jeho otec a tak mu dá nečekaný dárek - dobrodružnou cestu do neznáma, díky níž snad Ludvík konečně dospěje v muže.

Myslíte, že vy sám jste mamánek?
Při psaní jsem určitě čerpal inspiraci i z mého dospívání v muže, ale to, co zažil princ Lud-vík, není můj příběh. To téma vidím denně kolem sebe, myslím, že je velmi univerzální.

Knihu jste opatřil vlastními ilustracemi. Je těžké si vlastní myšlenky ztvárnit i kresbou? Kreslil jste odmalička?
Když jsem byl malý a dospívající kreslil jsem hodně. Ale pak jsem prostě ze dne na den přestal. Teď s knihou jsem zase začal a musím říct, že nechápu, jak jsem bez toho mohl být! Ilustrovat celou knihu pro mě každopádně byla obrovská výzva.

Co jste na ilustracích ztvárňoval? Jaké obrázky v knížce čtenář najde?
Je to celkem dvacet pět velkých kreseb, barevných i černobílých. Jsou na nich scény z knihy. Zhroucená matka, drak Yllian, rytíř Leonardo Hudroval z Drtěnic, čarodějnice Gizelda a Hvizdule, plačící princ uprostřed obrovského pole a mnoho dalších výjevů.

Někdo by si řekl, že napsat knihu je vlastně jednoduchá práce. Sednete a píšete… Jak ten proces vypadal u vás?
Nejdřív vznikl scénář, který jsem pak přepsal do knižní podoby. Psal jsem na cestách, protože pohyb mě baví. Vybíral jsem si příjemné penziony v Čechách a psal jsem, dobře jedl, občas se prošel a zase psal. Neměl jsem nějaký pevný čas na psaní, spíš jsem cítil, že musím psát denně, abych měl dobrý pocit, že to jednou napíšu.

A jak to vypadá s filmovou podobou vašeho příběhu?
Zraje. Mně na té pohádce velmi záleží a dávám jí nejlepší péči, takže vyhlížím ty pravé koproducenty, kteří se do příběhu zamilují stejně jako já. Mám radost, že se pohádka teď díky knize dostane mezi lidi a ožije. A protože vznikla i jako audiokniha, je to k filmu už jen kousek.

Kdo vám audioknihu načetl?
Naprosto skvělá sestava! Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Ondrěj Vetchý a já. Role ve filmu jsem psal přímo pro tyto tři skvělé herce. Ondra Vetchý bude hrát rytíře Hudrovala, Libuše Šafránková maminku prince - královnu Ludmilu a Josef Abrhám krále Radomila. Když jsem přemýšlel nad tím, kdo by pohádku načetl, napadla mě hned tato trojice a spolu se mnou tak každý čteme čtvrtinu pohádky. A je to ještě lepší, než jsem si to představoval! Všichni máme svůj nezaměnitelný styl, a přesto je celý děj krásně plynulý a jednotný. Potkat je při práci byl pro mě nádherný zážitek.

Jste velmi hravý člověk, to se musí uznat… Jistou hravost jste vdechnul i vaší pohádce…
Deset knih a deset audioknih je označeno deseti dvouveršími moudrého Dádruduba a ten, kdo na tyto vybrané kusy narazí, vyhrává speciální setkání přímo s autorem (tedy se mnou), které proběhne 18. 2. 2018 v 18.02 hodin na dosud nespecifikovaném místě. Věřím, že se při této hře budou dít zázraky. Na výherní knihy a audioknihy mohou čtenáři narazit do 17.2. 2018.

S vaší kapelou Eliščin band v tuto chvíli nekoncertujete, protože momentálně vystupujete pouze s klavírem. Co vás k tomu přivedlo?
Dlouho jsem se k tomu kroku odhodlával, protože stát sám dvě hodiny na podiu je velká výzva. Musel jsem se do svých písní znovu ponořit a tak dlouho jsem každou z nich pečli-vě studoval a hrál, až jsem jim všem dal úplně nový rozměr. Zpívám je s větší a vetší radostí, a to je něco, co jsem jim, myslím, dlužil.

Herec, režisér, scénárista, textař, zpěvák… Hledáte se stále? Myslíte si, že jednou zakotvíte jen u jedné činnosti?
Na svém životě mám rád, že můžu ochutnávat různé umělecké obory, protože mě velmi baví tvořit. Dělám to vlastně neustále. A zároveň jsem prostě člověk, co žije život, který je každý den jiný a vždy zázračný.

Existuje něco, bez čeho se ve svém životě neobejdete?
Vzduch.

Co byste rád udělal, ale neustále to odkládáte na neurčito?
Natočil film s Christoferem Nolanem.

Jaký dárek, který jste kdy dostal, vám udělal největší radost?
Elektrický vláček.

Co vám z dětství schází? Existuje něco, co byste si chtěl z té doby přenést do současnosti, ale už to jednoduše nejde?
Všechno lze přenést do současnosti. Schází mi pocit, že můžu jen přijímat.

Koho nebo co byste si vzal s sebou na pustý ostrov?
Lásku.

Co vás v poslední době trápí?
Zpracované emoce, které ještě neodešly.

Oblíbené…
… barva: modrá
… knížka: Princ Mamánek
… místo, město: New York
… film: Interstelar
… hudba, skladba: Bachova sonáta
… roční období: jaro, léto
… jídlo: the best of the chef
… zvíře: člověk
… auto: BMW
… květina: sekvoj
… pohádková postava: Gustáv Hrouda
… webová stránka: www.janbudar.cz


J - JARO, léto, podzim, nebo zima. Které roční období máte rád?
Jaro, léto, ale to už jsem říkal.
A - AUTOMAT. Na co byste zavedl automat?
Nevím.
N - NEBE. Co vás napadne, když se podíváte na nebe?
Pokaždé něco jiného.
B - BLÁZNOVSTVÍ. Co považujete v životě za největší bláznovství?
Že člověk je mocnější než zeměkoule.
U - UMĚNÍ. Existuje nějaký druh umění, kterému nerozumíte?
Umění není potřeba rozumět, umění se dá cítit.
D - DOMOV. Co se vám vybaví, když se řekne domov?
Teplo.
A - ANDĚL. Má s vámi váš anděl strážný hodně práce?
Zeptejte se ho.
Ř - ŘÁD. Komu a za co byste udělil řád?
Miloši Zemanovi za nekandidování na prezidenta.

Kdo je Jan Budař?
Narodil se v roce 1977 ve znamení lva. Absolvoval JAMU v Brně a začínal v Divadle na Zábradlí v Praze. Ztvárnil desítky filmových a televizních rolí, je autorem čtyř hudebních alb, dvou pohádkových knih a celé řady hudebních videoklipů. Byl čtyřikrát oceněný Českým lvem. Od čtrnácti let chtěl být hercem. Hraje na klavír a kytaru. Považuje se za zkušeného řidiče i obstojného kuchaře. Věří na zázraky, v životě se řídí instinktem i rozumem. Obdivuje lidi s otevřeným srdcem, na dovolenou jezdí tam, kde vládne mír.
Žije v Praze. Rád cestuje, tančí a pěstuje byliny.

Autor: Hana Porebská

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 20 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda podle počtu odpracovaných hodin.. Pracoviště: Education institute základní škola, mateřská škola, s.r.o.,, 29. dubna, č.p. 259, 700 30 Ostrava 30. Informace: , .

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 500 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční hotelu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Čkalovova 6144/18, Ostrava - Poruba, Kontakt: životopis s fotografií prosím zasílejte na e-mail hmareckova@sareza.cz, , Požadujeme znalost AJ slovem i písmem, čistý trestní rejstřík. Pracoviště: Sportovní a rekreační zařízení města ostravy, s.r.o.;, Čkalovova, č.p. 6144, 708 00 Ostrava 8. Informace: Hana Marečková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 500 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce Ostrava. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč, mzda max. 1000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nám. V. Vacka 9, Ostrava Poruba. Kontaktní osoba: p. Vavřín, tel: 596912025, e-mail: ostrava2@kobercetrend.cz , Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, doba dle potřeby.. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 030 - koberce trend ostrava, náměstí Václava Vacka, č.p. 1665, 708 00 Ostrava 8. Informace: , .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZZ, První kontakt telefonicky p. Dobosh 608 751 808, Osobně: Hasičská 551/52, Os.-Hrabůvka, pondělí a středa 9 - 11h., Spolehlivost a zodpovědnost., Dobrý zdravotní stav., Konečný úklid na stavbách.. Pracoviště: Dobosh - stav družstvo, Nádražní, č.p. 601, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ivan Dobosh, .


Ilustrační foto.

Pasažér bez jízdenky zranil řidiče autobusu

Andrej Babiš. Ilustrační foto

Vláda přijede do Moravskoslezského kraje řešit OKD i ArcelorMittal

Pětka vyjíždí na písknutí. Jediné tramvajové výpravčí v Česku má Ostrava

Květa Gajová i její tři kolegové dispečeři Dopravního podniku Ostrava (DPO) sice nepoužívají tak jako výpravčí na železnici plácačku, nicméně bez zvuku jejich píšťalky se tramvaje linky č. 5 nehnou z místa.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Desítka zraněných cyklistů v Moravskoslezském kraji během neděle

Týmy zdravotnické záchranné služby musely během uplynulého víkendu zasahovat na různých místech Moravskoslezského kraje u půldruhé desítky zraněných cyklistů. Jen v neděli 22. dubna se jednalo o deset těchto pacientů.  

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech v Ostravě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT