VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Princi Mamánkovi, Ježíši Kristovi a řádu pro Miloše Zemana

Ostrava - Osobitý tvůrce. Takto jednoduše by se dal charakterizovat herec, režisér, scenárista, zpěvák, textař Jan Budař. Velmi osobité a zábavné jsou i jeho webové stránky, bez kterých si dnes jakéhokoliv umělce lze jen těžko představit.

14.12.2017
SDÍLEJ:

Nová knížka Jana Budaře - Princ Mamánek.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Kromě běžných informací o jeho tvorbě tu najdete třeba jeho sny, které si zaznamenává, nebo si s ním můžete doslova pohrát - podle svých představ herce interaktivně obléknout, udělat z něj Ježíše Krista nebo Václava Klause a obrázek poslat kamarádům. Přiznám se, že jsem se v této sekci hodně pobavila…

Vybrat ale jen jednu věc, která by umělce nejvíce charakterizovala, je dost těžké. Kdo jste měli možnost být například na jeho koncertní zábavné show plné autorských písní a hereckých výstupů “Seznamme se”, určené pro zadané i nezadané a hráli s hercem hru: ti, kteří se chtějí seznámit, mají červený doplněk, a ti, kteří jsou zadaní a chtějí se seznámit, mají růžový doplněk, dáte mi zapravdu, že je to opravdový koncert pro bránici…

Jan Budař je ale také spisovatel. Jeho prvotinu Největší tajemství Leopolda Bumbáce nyní následuje druhá knížka - Princ Mamánek.

Princ Mamánek je poetická pohádka s vaším osobitým humorem. Komu je váš druhý spisovatelský počin určen?
Dětem, samozřejmě! Ale i dospělým, psal jsem tu pohádku tak, aby byla zábavná a měla i hloubku, protože takové pohádky mám sám rád, takže doufám, že bude bavit jak děti, tak i dospělé.

O čem Princ Mamánek vypráví?
Je to příběh nehorázně rozmazleného prince Ludvíka Otomara Karla dvanáctého zrozeného “Vznešeného”, který je velmi upnutý na maminku, z baráku se mu nechce (tedy ze zámku) a nejvíc se těší, až bude kralovat! Toho se ovšem dost děsí jeho otec a tak mu dá nečekaný dárek - dobrodružnou cestu do neznáma, díky níž snad Ludvík konečně dospěje v muže.

Myslíte, že vy sám jste mamánek?
Při psaní jsem určitě čerpal inspiraci i z mého dospívání v muže, ale to, co zažil princ Lud-vík, není můj příběh. To téma vidím denně kolem sebe, myslím, že je velmi univerzální.

Knihu jste opatřil vlastními ilustracemi. Je těžké si vlastní myšlenky ztvárnit i kresbou? Kreslil jste odmalička?
Když jsem byl malý a dospívající kreslil jsem hodně. Ale pak jsem prostě ze dne na den přestal. Teď s knihou jsem zase začal a musím říct, že nechápu, jak jsem bez toho mohl být! Ilustrovat celou knihu pro mě každopádně byla obrovská výzva.

Co jste na ilustracích ztvárňoval? Jaké obrázky v knížce čtenář najde?
Je to celkem dvacet pět velkých kreseb, barevných i černobílých. Jsou na nich scény z knihy. Zhroucená matka, drak Yllian, rytíř Leonardo Hudroval z Drtěnic, čarodějnice Gizelda a Hvizdule, plačící princ uprostřed obrovského pole a mnoho dalších výjevů.

Někdo by si řekl, že napsat knihu je vlastně jednoduchá práce. Sednete a píšete… Jak ten proces vypadal u vás?
Nejdřív vznikl scénář, který jsem pak přepsal do knižní podoby. Psal jsem na cestách, protože pohyb mě baví. Vybíral jsem si příjemné penziony v Čechách a psal jsem, dobře jedl, občas se prošel a zase psal. Neměl jsem nějaký pevný čas na psaní, spíš jsem cítil, že musím psát denně, abych měl dobrý pocit, že to jednou napíšu.

A jak to vypadá s filmovou podobou vašeho příběhu?
Zraje. Mně na té pohádce velmi záleží a dávám jí nejlepší péči, takže vyhlížím ty pravé koproducenty, kteří se do příběhu zamilují stejně jako já. Mám radost, že se pohádka teď díky knize dostane mezi lidi a ožije. A protože vznikla i jako audiokniha, je to k filmu už jen kousek.

Kdo vám audioknihu načetl?
Naprosto skvělá sestava! Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Ondrěj Vetchý a já. Role ve filmu jsem psal přímo pro tyto tři skvělé herce. Ondra Vetchý bude hrát rytíře Hudrovala, Libuše Šafránková maminku prince - královnu Ludmilu a Josef Abrhám krále Radomila. Když jsem přemýšlel nad tím, kdo by pohádku načetl, napadla mě hned tato trojice a spolu se mnou tak každý čteme čtvrtinu pohádky. A je to ještě lepší, než jsem si to představoval! Všichni máme svůj nezaměnitelný styl, a přesto je celý děj krásně plynulý a jednotný. Potkat je při práci byl pro mě nádherný zážitek.

Jste velmi hravý člověk, to se musí uznat… Jistou hravost jste vdechnul i vaší pohádce…
Deset knih a deset audioknih je označeno deseti dvouveršími moudrého Dádruduba a ten, kdo na tyto vybrané kusy narazí, vyhrává speciální setkání přímo s autorem (tedy se mnou), které proběhne 18. 2. 2018 v 18.02 hodin na dosud nespecifikovaném místě. Věřím, že se při této hře budou dít zázraky. Na výherní knihy a audioknihy mohou čtenáři narazit do 17.2. 2018.

S vaší kapelou Eliščin band v tuto chvíli nekoncertujete, protože momentálně vystupujete pouze s klavírem. Co vás k tomu přivedlo?
Dlouho jsem se k tomu kroku odhodlával, protože stát sám dvě hodiny na podiu je velká výzva. Musel jsem se do svých písní znovu ponořit a tak dlouho jsem každou z nich pečli-vě studoval a hrál, až jsem jim všem dal úplně nový rozměr. Zpívám je s větší a vetší radostí, a to je něco, co jsem jim, myslím, dlužil.

Herec, režisér, scénárista, textař, zpěvák… Hledáte se stále? Myslíte si, že jednou zakotvíte jen u jedné činnosti?
Na svém životě mám rád, že můžu ochutnávat různé umělecké obory, protože mě velmi baví tvořit. Dělám to vlastně neustále. A zároveň jsem prostě člověk, co žije život, který je každý den jiný a vždy zázračný.

Existuje něco, bez čeho se ve svém životě neobejdete?
Vzduch.

Co byste rád udělal, ale neustále to odkládáte na neurčito?
Natočil film s Christoferem Nolanem.

Jaký dárek, který jste kdy dostal, vám udělal největší radost?
Elektrický vláček.

Co vám z dětství schází? Existuje něco, co byste si chtěl z té doby přenést do současnosti, ale už to jednoduše nejde?
Všechno lze přenést do současnosti. Schází mi pocit, že můžu jen přijímat.

Koho nebo co byste si vzal s sebou na pustý ostrov?
Lásku.

Co vás v poslední době trápí?
Zpracované emoce, které ještě neodešly.

Oblíbené…
… barva: modrá
… knížka: Princ Mamánek
… místo, město: New York
… film: Interstelar
… hudba, skladba: Bachova sonáta
… roční období: jaro, léto
… jídlo: the best of the chef
… zvíře: člověk
… auto: BMW
… květina: sekvoj
… pohádková postava: Gustáv Hrouda
… webová stránka: www.janbudar.cz


J - JARO, léto, podzim, nebo zima. Které roční období máte rád?
Jaro, léto, ale to už jsem říkal.
A - AUTOMAT. Na co byste zavedl automat?
Nevím.
N - NEBE. Co vás napadne, když se podíváte na nebe?
Pokaždé něco jiného.
B - BLÁZNOVSTVÍ. Co považujete v životě za největší bláznovství?
Že člověk je mocnější než zeměkoule.
U - UMĚNÍ. Existuje nějaký druh umění, kterému nerozumíte?
Umění není potřeba rozumět, umění se dá cítit.
D - DOMOV. Co se vám vybaví, když se řekne domov?
Teplo.
A - ANDĚL. Má s vámi váš anděl strážný hodně práce?
Zeptejte se ho.
Ř - ŘÁD. Komu a za co byste udělil řád?
Miloši Zemanovi za nekandidování na prezidenta.

Kdo je Jan Budař?
Narodil se v roce 1977 ve znamení lva. Absolvoval JAMU v Brně a začínal v Divadle na Zábradlí v Praze. Ztvárnil desítky filmových a televizních rolí, je autorem čtyř hudebních alb, dvou pohádkových knih a celé řady hudebních videoklipů. Byl čtyřikrát oceněný Českým lvem. Od čtrnácti let chtěl být hercem. Hraje na klavír a kytaru. Považuje se za zkušeného řidiče i obstojného kuchaře. Věří na zázraky, v životě se řídí instinktem i rozumem. Obdivuje lidi s otevřeným srdcem, na dovolenou jezdí tam, kde vládne mír.
Žije v Praze. Rád cestuje, tančí a pěstuje byliny.

Autor: Hana Porebská

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 23 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti účetnictví, ekonomiky a personalistiky Ekonom/ka, projektový manažer/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vaše životopisy s motivačním dopisem a přehledem praxe zasílejte do 31. 10. 2018 výhradně emailem na: zastupce.predsedy@mikasa-detem.cz;, Další případné informace podá PhDr. Michal Panáček, PhD., kontakt: zastupce.predsedy@mikasa-detem.cz, 777881556., , Požadujeme: , •Vysokoškolské vzdělání ekonomického směru, •Schopnost vést podvojné účetnictví členěné na střediska a zakázky, schopnost zpracovávat rozpočty, účtování mezd a vedení mzdové agendy, •Schopnost projektového myšlení, monitoring projektových příležitostí a přehled v dotačních systémech, příprava projektů, jejich realizace, vyúčtování, •Schopnost komunikovat s donátory na úrovni, •Strukturovanost, dodržování termínů, pracovitost, iniciativa, •Znalost neziskového sektoru, dotačních systémů MPSV, MSK, SMO a dalších, •Aktivní přístup k práci, plnění zadaných úkolů, plánování, •Schopnost pracovat samostatně, strukturovaně, ale také spolupracovat, •Kreativitu, flexibilitu, zodpovědnost a výborný zdravotní stav, •Znalost práce s programem Premier, •Schopnost orientovat se na webu, práce s Office, emailem, orientace v dotačních možnostech a příležitostech atd., , Výhodou:, •Zkušenost z podobné oblasti v rámci neziskové organizace, práce s dotacemi, prokázané vedení významných projektů, účetnictví, , Nabízíme:, •Akční práci s množstvím projektů k realizaci. Pracoviště: Mikasa z.s., moravská ostrava, 1. máje, č.p. 1526, 703 00 Ostrava 3. Informace: Michal Panáček, +420 777 881 556. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 78 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník/ce úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč, mzda max. 78 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo na dobu určitou s možností prodloužení délky pracovního poměru. Pracovní doba 7.00 - 11,00 hod., úvazek 0,5. Vhodné pro OZP, jejichž fyzický stav umožňuje výkon úklidových prací. Další požadavky: zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost., Profesní životopis zašlete na adresu info@spirala-ops.cz nejpozději do 23.10.2018 včetně., Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru, o jehož termínu budou vybraní uchazeči informováni. Neúspěšní uchazeči budou o výsledcích 1. kola výběrového řízení informováni e-mailem.. Pracoviště: Spirála o.p.s. - klub kafe ostrava, Čujkovova, č.p. 1706, 700 30 Ostrava 30. Informace: Blanka Nálepová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nabízíme:, - Příjemný kolektiv a pěkné pracovní prostředí, - Možnost být plnohodnotnou součástí týmu a prostor pro seberealizaci, - Možnost odpracovat počet hodin, který ti vyhovuje, - Možnost ročně ochutnat až 700 druhů vín, - Pravidelné setkávání s vinaři z Moravy i zahraničí, - Mzdové ohodnocení dle vykonané práce…, , , , Měl/a bys mít: , - Dobré komunikační schopnosti , - Aktivní přístup k zákazníkovi, , , , Pokud máš zájem se vzdělávat, neváhej nás kontaktovat! , , Zavolej na +420 774 280 245 nebo nás kontaktuj na zamestnani@ostrawina.cz , , Sejdeme se, pobavíme se a můžeš u nás začít.. Pracoviště: Wine a tapas restaurant, Nádražní, č.p. 1553, 702 00 Ostrava 2. Informace: , . Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZZ,Předem volat Po-Pá 7 do 8 hod. na tel. 604 265 425 a domluvit si schůzku. Adresa pro osobní schůzku: Frýdecká 708/462, Ostrava - Kunčice., -výborný zdravotní stav, -pracovní návyky a ochota pracovat. Pracoviště: Lakostav družstvo, Krásnopolská, č.p. 106, 725 26 Ostrava 26. Informace: Ladislav Láža, +420 604 265 425.

Krajský soud v Ostravě. Ilustrační foto.

Místo hýčkání vnoučat měli senioři kšeftovat s marihuanou

Ředitel FNO Evžen Machytka.
33

Drama ve Fakultní nemocnici Ostrava pokračuje. Ledy se konečně pohnuly!

Tragická nehoda z Poruby u soudu: řidič tvrdí, že mu selhaly brzdy

Soud začal řešit loňskou havárii na tzv. přechodu smrti v Ostravě-Porubě, kde přišla o život devětaosmdesátiletá žena, desetiletá dívka utrpěla těžká zranění.

Rekonstrukce beskydské přehrady Šance končí. Bude bezpečnější

FOTOGALERIE/ Tříleté stavební práce zlepšily bezpečnost přehrady, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část regionu.

Vodík míří do Ostravy. Kraj chce plničku autobusů na Hranečníku

Moravskoslezský kraj se jako první hlásil k vodíkovému pohonu na železnici, nyní jej chce ale nejprve vyzkoušet na autobusech. Ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) a ČSAD Havířov plánuje výstavbu plnicí stanice na terminálu Hranečník. Uvedl to server zdopravy.cz.

Stojí za poničeným plotem opavského stadionu příznivci Baníku?

Za necelý měsíc ve FORTUNA:LIZE proběhne derby mezi Slezským FC a Baníkem. Události z minulých dní nejspíš přispějí k tomu, že půjde o vyostřený zápas.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT