Roboti s kamerou

„Je to skvělé, vůbec nelituji těch dvanáct stovek, co jsem dala za vstupenku. Nadělila jsem si už v květnu malého Ježíška," svěřila se nám Eva Tvrdá z Ostravy, která přišla na koncert v doprovodu svých přátel, kteří přijeli až z Hradce Králové. „Byla jsem na něm už vloni v Praze, ale myslím si, že zdejší báječná atmosféra Prahu ještě předčí," libovala si paní Eva, povoláním učitelka. Bylo patrné, že patří ke zpěvákovým velkým obdivovatelkám.

Peter Gabriel, který letos v únoru oslavil čtyřiašedesáté narozeniny, vystoupil v Ostravě v rámci turné Back To Front, jehož součástí bylo provedení jeho alba So, které spatřilo světlo světa před více než dvaceti lety. Úvod koncertu mu obstaraly dvě zajímavé švédské dámy violoncellistka Linnea Olsson a zpěvačka Jennie Abrahamson. Publiku naservírovaly tři pozoruhodné vlastní písně. Poté Peter Gabriel uvítal česky diváky a velká hostina písní, výtvarných a technických kouzel za přítomnosti „kamerových robotů" mohla začít. Měla tři části.

Koncertní trilogie

Petera Gabriela doprovázela kapela složená z výsostných instrumentalistů a tvořili ji kytarista David Rhodes, bubeník Manu Katché, klávesista David Sancious, baskytarista Tony Levin. Ikona světové populární hudby Peter Gabriel se chová na pódiu civilně, bez okázalých gest, dovede ale pregnantně vyjádřit své vnitřní emoce. V první části zazněly zpěvákovy velké hity, jako jsou například Come Talk To Me či Shock the Monkey. Druhá „třetina" patřila spíše experimentálním opusům a vyvrcholila písní Why Don´t You Show Yourself, kterou Gabriel původně zkomponoval pro filmové plátno. Zpěvák disponuje stále výborným hlasem, což potvrdil ve třetí části koncertu, kdy zazpíval písně z alba So. Výtvarně strhující byl rovněž závěr koncertu, ale také Gabrielův přídavek, v němž zazněl opus Biko. Dá se říci, že ostravská ČEZ Aréna už zažila během své existence řadu úžasných koncertů. Ale úterní magická hostina Petera Gabriela patřila k těm nejlepším programovým počinům, které se doposud zde udály.