„Bouře je životním příběhem renesančního muže vzdělance Prospera, bývalého milánského vévody, který žije na magickém ostrově obklopen svými ezoterickými knihami; je ale i příběhem Shakespeara, geniálního dramatika, který se touto romancí loučís uměleckým světem. V Ostravě byla opera uvedena dvakrát v letech 1928 a 1947 a nyní se by měla zazářit jako bouře myšlenkových pochodů, a to v prozářené poloprůsvitné scéně Davida Baziky s vtisknutou šifrou Leonarda da Vinciho," uvedla dramaturgyně opery Národního divadla moravskoslezského (NDM) Eva Mikulášková.

Nastudování Bouře je zároveň druhým příspěvkem souboru opery NDM do společného projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016 oslavujícího 400. výročí úmrtí velkého dramatika.

HUDEBNÍ KLENOT

„Jsem moc rád, že se na jedné ze shakespearovských inscenací mohu podílet jako tvůrce. Toto pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry Bouře na libreto Jaroslava Vrchlického v Ostravě zaznělo naposledy před devětašedesáti lety. Od zítřka se vrátí na našem jevišti opět k životu. Ano, přivést opět k životu tento pozoruhodný klenot českého hudebního pozdního romantismu a jeho podmanivé poezie je velká výzva, odpovědnost a hlavně radost," řekl Jiří Nakvasil, ředitel NDM a režisér této inscenace.

Bouře patří k tak zvaným Shakespearovým romancím pozdním hrám autora kombinujícím pohádkové a fantaskní motivy s alegorií života a cestami poznání. „Shakespearovy romance jsou mi velmi blízké a věřím, že tak jako pro mě a všechny, kteří inscenaci v těchto chvílích připravujeme, bude i pro diváky Fibichovo operní zpracování krásným setkáním," dodal Jiří Nekvasil.

Hudebního nastudování se ujal mladý dirigent Marek Šedivý. V hlavních rolích se představí Richard Haan / Aleš Jenis (Prospero), Alžběta Poláčková / Barbora Řeřichová (Miranda), Luciano Mastro / Martin Šrejma (Fernando), Jevhen Šokalo / František Zahradníček (Kaliban), Milena Arsovska / Olga Jelínková (Ariel) a mnozí další, a to v kostýmech, které navrhla Márie Fulková. Jen pro zajímavost, opera je nastudována bez jediného škrtu v českém originále s českými titulky. Zítřejší premiéra začíná v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.