„Na samém vrcholu Hlavní třídy v budově Nové auly Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava proběhnou představení významných zahraničních souborů, jako jsou italsko-keňský soubor The Black Blues Brothers, Cirkus Unartiq z Německa či komediálně laděné vystoupení kanadsko-amerického uskupení Strange Comedy, které vytvořili umělci světoznámého Cirque Du Soleil.

„Vstupenky na tato představení jsou k zakoupení na webu festivalu Cirkulum či přímo v síti Ticketportal. Kapacita sálu je omezena, proto doporučujeme včasný nákup vstupenek na tato představení, o které je již nyní velký zájem. Všechna festivalová představení jsou zároveň českou premiérou," uvedl umělecký ředitel festivalu Václav Pokorný.

Bohatý bude i doprovodný program, který zahrnuje mimo jiné galerii pod širým nebem, knihovnu, bleší trh, design market, dětskou zónu, výtvarné workshopy, letní kino a další. Více na www.cirkulum.cz.

ROZHOVOR K TÉMATU

O festivalu Cirkulum s Václavem Pokorným, organizátorem celé akce

Kde přesně se akce odehraje?
Pro tak netradiční akci nebylo jednoduché zvolit vhodný prostor, tak abychom opravdu docílili pouliční atmosféry. Vstříc nám vyšlo vedení porubské radnice, které pro festival od 10. června uzavře Hlavní třídu od kruhového objezdu po Alšovo náměstí. Snahou je také obnova letité tradice Poruby z druhé poloviny 20. století, kdy nad Alšovým náměstím provazochodec předváděl svůj um. Tuto show můžete letos opět vidět. Jednou ze scén bude také prostor auly VŠB-TUO poskytne divákům nevídané zážitky prostřednictvím světových artistů z Keni a Kanady. Další představení se odehraje na Cirkulum scéně, která vyroste přímo na kruhovém objezdu. Všichni zahraniční hosté, kteří přijedou ze všech kontinentů světa, předvedou svůj um v Česku poprvé.

Známe vás z Colours of Ostrava, Open air foto festivalu a jiných akcí. Co vás přivedlo k uspořádání festivalu Cirkulum?
Nabídnout divákům nový kulturní zážitek. Navodit atmosféru street artu představením i zahraničních interpretů. Nový cirkus představuje všechny umělecké směry, které jsou propojeny dějem, akrobatickými prvky a doprovázené emotivní hudbou dotvářející celkový dojem představení.

Komu je akce určena?
Je určena všem, napříč všech věkových skupin. Na své si přijdou milovníci hudby, divadla, akrobacie a umění ve všech směrech.

Jak vznikla myšlenka na Cirkulum?
Zaujal nás příběh knihy Victora Huga nazvaný Muž, který se směje. Před pěti lety se uskutečnilo natáčení filmu na motivy tohoto románu, jehož hlavní roli ztvárnil Gérard Depardieu. Natáčelo se na Barrandově v česko-francouzské koprodukci a spolek Cirkus byl přizván ke spolupráci. Na základě této zkušenosti jsme se rozhodli pojmout děj filmu pro širokou veřejnost tak, aby se divák stal jeho součástí. Představujeme ho již tři roky na různých festivalech. Letos prvně jsme se rozhodli uspořádat Cirkulum jako samostatný celek. Snímek bude možno zhlédnout na festivalu.