„Fascinuje nás industriální prostředí. Hodně inspirace jsme nasbírali v prostředí Vítkovické slévárny a ve sběrně barevných kovů, kde jsme vytvořili dva objekty přímo v tomto provozu z materiálů, které jsme zde objevili. Bylo to vzrušující," nadšeně líčí své opojení z tvorby právě v tomto prostředí Pedro Cunha. Zatímco on převážně maluje, Maria Sophia Xavier vytváří fotografie a videoarty.

V těchto dnech současně vzniká velkoplošná malba jako portugalsko-český výtvarný dialog. Pedro Cunha spolu s českou malířkou Hanou Mikulenkovou pracují na největší malbě v Ostravě. „Jedná se spíše o malířský objekt, který vznikl z bývalého betonového zásobníku na písek v industriálním prostoru Vítkovických sléváren. Pracujeme se spreji, ale jiným způsobem, než jsme zvyklí u graffiti, používáme klasické postupy malby, tudíž i barvy," vysvětluje Hana Mikulenková.

Tímto hledají výtvarnou odpověď na otázku, jak na ně působí Ostrava a industriální prostředí. Vzniká tak vysoký kontrast změti barev mezi malbou a industriálním prostorem, ve kterém se pomalovaný objekt nachází.

Autoři tuto krychli malovali tři dny. Dnes po odkrytí lešení je možnost vidět finální podobu. Hana Mikulenková je zároveň kurátorkou rezidenčního pobytu těchto dvou nadaných Portugalců, kteří včera zahájili výstavu ze své tvorby v Industrial Gallery v Zahradní ulici v Ostravě.