Divadlo Continuo, což je mezinárodní nezávislá divadelní skupina vedená režisérem a uměleckým vedoucím Pavlem Štouračem, kterou je těžké žánrově zařadit, protože využívá pohyb, hudbu, fyzické herectví, tanec, cirkusovou techniku, živou muziku a výraznou výtvarnou stylizaci, včera odpoledne představilo v prologu na Slezskoostravském hradě jedenáctého bienále mezinárodního loutkářského festivalu v Ostravě Spectaculo Interesse pozoruhodnou féerii nazvanou Caravan obscura.

Ilustrační foto.Festival, jak známo, pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO) a potrvá v moravskoslezské metropoli do 9. října

Oficiálně byl festival zahájen polskou inscenací Mozartovy Kouzelné flétny, s níž se představili umělci z Wroclawi.

Představení pro děti a dospělé

„Festival Spectaculo Interesse patří v oblasti loutkového divadla k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě. Je to výběrová soutěžní přehlídka nejvýraznějších loutkářských inscenací z celého světa. Vybírá je čtyřčlenná dramaturgická rada ve spolupráci s domácími i zahraničními poradci.

Hlavním kritériem předvýběru je umělecká hodnota, užší výběr pak ovlivňují hlediska ekonomická a provozní. Jsme moc rádi, že Spectaculo Interesse nabídne v tomto roce velmi kvalitní umělce ze tří kontinentů z Kanady, Izraele, Francie, Španělska, Finska, Slovinska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky. Naše divadlo se představí na festivalu se dvěma inscenacemi Marvin a Vlku, dobré chutnání! mimo soutěž," uvedla Jarmila Hájková, ředitelka DLO.

Bez práce nejsou…

Zatímco dopolední a odpolední festivalová představení jsou určena zejména dětem a mládeži, ta večerní spíše dospělým.

To byl také případ včerejší večerní inscenace Hamlet v podání souboru Harlekin Bábszínház z Maďarska.

Dnes dopoledne renomované Divadlo Drak sehrálo inscenaci nazvanou A do třetice všeho…, z níž se mladí diváci dovědí, že bez práce nejsou svatební koláče a že kdo přespříliš rozmazluje svoje děti, ten riskuje, že jimi bude sněden… Od 10.30 hodin pak následovaly Praktické rady slušně vychovaným dětem v podání loutkářského souboru ze slovinského Mariboru.

Odpoledne pro dospělé

Dospělému obecenstvo jsou určeny dnešní dvě odpolední festivalové nabídky. V 17 hodin v česko-slovenské koprodukci začíná komorní inscenace pro jednu herečku, jednoho hudebníka a několik zamilovaných loutek podle hry F. G. Lorky Láska dona Perlimplína a vášnivost Belisina v režii Moniky Kováčové.

A večer od 19 hodin je na programu strhující podívaná mladé ruské herečky Poliny Borisovové nazvaná Go!, v níž se vtěluje do stařenky, která vede osamělý život, a sklízí s tímto představením obrovský úspěch nejenom doma, ale také v zahraničí.

„Jsme rádi, že se nám podařilo právě tuto umělkyni letos na festival dostat, o toto její vystoupení už usilujeme několik let," řekla Jana Pithartová, dramaturgyně Divadla loutek Ostrava.

O dalším průběhu festivalu Spectaculo Interesse vás budeme v dalších dnech informovat v tištěném vydání Deníku.