Z téhle snahy musí mít radost každý ostravský jazzový fanoušek. Kavárna Jet Set Elektra v centru města rozjela jazzové středeční večery, které mají navázat na slavnou éru tohoto hudebního stylu v Ostravě.

„Jazz byl na Ostravsku vždycky velice oblíbený a měl zde spoustu fanoušků. My bychom chtěli na tuto slavnou éru z minulého století navázat," říká provozovatel kavárny Jet Set Elektra Aleš Buksa.

Hostem Martin Chodúr

Jako bývalý muzikant dobře ví, že se nebude jednat o jednoduchý úkol. „Ale mám odjakživa sportovní povahu, takže to beru jako velkou výzvu. Jazzové večery budeme pořádat v Jet Setu každou středu," uvedl Buksa.

Jednou měsíčně se v nádherných prostorách prvorepublikové kavárny budou konat i jazzové koncerty.

„Chceme k nám zvát jazzové kapely, určitě bude u nás vystupovat i Martin Chodúr. Hodně sázíme na nádherné prostředí kavárny i skvělou akustiku, kterou si nejen hudebníci, ale také návštěvníci prvních jazzových večerů nemohou vynachválit," pokračoval Aleš Buksa.

V podobném duchu hovořil i pianista Vlastimil Šmída, který má se saxofonistkou Marcelou Božíkovou za sebou už tři jazzové večery.

„ A každý další je lepší než ty předešlé. Jinými slovy hraje se nám tady čím dál lépe," usmál se Vlastimil Šmída, který je považován nejen za jednoho z hlavních motorů jazzového dění na Moravě a ve Slezsku, ale také za nejzajímavějšího improvizátora u nás.

Člen několika jazzových formací domácí i zahraniční scény je unesený prostorem kavárny.

Skvělí hráči

„Musím přiznat, že akustika mě velice překvapila. Naše dosavadní zkušenosti s podobnými prostory totiž nejsou moc dobré. Myslím tím vysoké stropy a délku místnosti. V tomto případě tomu tak však není. Akustika je výborná, prostor je slušně tlumený, zvuk se nám zdá být konkrétní a čistý," řekl Vlastimil Šmída a své tvrzení opírá i o další zkušenost.

„V dubnu při Grand Openingu Jet Setu jsme hráli v Elektře s kapelou Mach 5 Martina Chodúra (klávesy, kytara, kontrabas, saxofon, bicí) popový a šansonový program.

Celá kapela hrála naplno, a i v tomto obsazení se nám akustika osvědčila," přiblížil své zkušenosti Šmída. Sám přiznal, že má k místu velký hudební respekt.

„Vím, že se v kavárně hrála skvělá muzika snad od jejího vzniku. Někde jsem se dokonce dočetl, že v Elektře hrávaly i větší orchestry. Já si pamatuji pozdější dobu, kdy tam s oblibou vystupovaly živé kapely. V jedné z nich dokonce hrál můj brácha na bicí," dodal Šmída.