„Gospel je zatím v českých podmínkách spojován spíše s vánoční atmosférou, zatímco jinde „frčí" po celý rok. Jeho popularita roste hlavně ve Skandinávii, v Německu, ale i Polsku. Lidé ho zpívají kvůli dobré náladě, zábavě i pro charitu," říká Radim Raszka, který byl v roce 2014 u zakládání FGO.

O Festivalu
v ulicích se dočtete více už dnes v samostatné příloze tištěného vydání Festivalový deník.

Pozítří se tento soubor představí s více než dvacítkou hlasů (plus doprovodní muzikanti) na Festivalu v ulicích.

„Naše účast je takový malý zázrak. Když jsme oslovili organizátory, jestli bychom se jim nehodili do placu, očekávali jsme, že nás nechají stát na rohu baráku a zpívat bez ozvučení. My však dostali čas v 15 hodin na Mittal Stagi. Je to odvážné rozhodnutí a my do toho jdeme," uvádí Raszka s tím, že na gospelovou produkci počítají s pětačtyřiceti minutami čistého času.

FGO povedou oba sbormistři, Kateřina Vopalecká a Martin Bazala, a představí se v něm i zpěvačka Theresa Polk z Kalifornie v USA žijící a působící v Ostravě.

„Festival v ulicích bude zatím nejvýznamnější akce, které se sbor zúčastní. Zazpíváme vše, co jsme se stihli naučit," tvrdí Raszka s tím, že ostravské rodinné gospelové zpívání lidi spojuje a pomáhá jim překonávat jazykové bariéry (písně jsou v americké angličtině). I proto bude FGO pořádat po prázdninách svou tradiční školu, na kterou se například přihlásil i členům sboru zatím neznámý pán ve věku nad pětašedesát let.

„Protože podporujeme rodinnou a mezigenerační spolupráci, je až do konce června cena naší školy nejvýhodnější právě pro rodiny. Dva dospělí platí celou cenu, třetí a další člen rodiny jen polovic," dodává Raszka.

Gospelová škola: přidáte se? Počtvrté se v režii FGO koná od 8. do 10. září Gospelová škola pro veřejnost. „Slibuje úžasný zážitek pod vedením sbormistryně Sarah Moshage z Dánska. Nácviky a závěrečný koncert budeme mít jako obvykle v Cooltouru," informovali pořadatelé s tím, že kdo stihne registraci ještě dnes či zítra, získá výhodnou cenu. Levnější to mají mít i ti, kdo se přihlásí do konce července. Gospelová škola se uskuteční opět s charitativním podtextem celý výtěžek koncertu získá Mobilní hospic Ondrášek na péči o nevyléčitelně nemocné.