V nedalekém Uherském Hradišti absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu u akademických malířů Karla Hofmana, Františka Nikla, Jiřího Jašky a Jaroslava Kadlece. Pavel Vácha je sochař, malíř a medailer. Už řadu let pracuje s širokou škálou materiálů – od dřeva až po bronz.

Poznamenán „ismy“

„Jsem člověk z minulého tisíciletí. Chci tím říct, že jsem poznamenán všemožnými „ismy“ a také českou avantgardou třicátých a šedesátých let,“ svěřuje se Pavel Vácha, člen Výtvarného spolku ČR Nová věc. Potřeba vyjádřit se barvou ho přivedla před léty k malbě, která je nedílnou součástí jeho tvorby. Od roku 2011 se začal zajímat o techniku smaltu a vytvořil v této oblasti už několik pozoruhodných děl.

Pavel Vácha působil řadu let v Ostravě ve svobodném povolání, v posledních letech tvoří a bydlí nedaleko Holčovic na Krnovsku. V poslední době se věnuje renovaci starého dřeva, které už svým funkcím neslouží, ale pro Pavla Váchu je nekonečnou studnicí cenné inspirace. Ošetřené a pojmenované „vysloužilce“ staví na pomyslný piedestal a dává jim nový život. Ostatně některá jeho díla byla k vidění v minulých dnech v kostele svatého Václava, který je součástí opavského Domu umění.

Pavel Vácha patři k umělcům se silnou fantazií, který byl také silně ovlivněn kubismem. „Nerad příliš o své práci hovořím. Jsem spíše typem introvertního člověka, který je sám v ateliéru a snaží se vdechnout život různým materiálům,“ vyznává se umělec.

Jeho dosavadní sochařská tvorba obsahuje řadu poetických i realistických portrétů, torza, ženské akty, ale také abstraktní kompozice jako jsou například Syrény, Zápas forem a další.

Pavel Vácha miluje přírodu, ale také zapomenutá zákoutí měst a některých uliček ve svém zlínském rodišti. Ve svých sochařsko laděných kresbách nezapře v sobě obdivovatele ženské krásy a všeho tak trochu pomíjivého, co už odchází z našeho života.

„Jsem rád, že nyní mohu tvořit v klidnějším prostředí a na stáří jsem jakoby trochu utekl z města, i když se nejenom do svého rodiště, ale také Ostravy, byť třeba na skok vždy rád vracím,“ říká autor, který rozhodně nezahálí a jakoby v tichosti tvoří si svůj svět plný poetiky, ale také surrealismu.

Minivizitka Pavel Vácha
Pavel Vácham sochař, malíř, medailer. Narozen v roce 1948 ve Zlíně, absolvoval SUPŠ v Uherském Hradišti. Dlouhá léta působil v Ostravě, nyní žije a tvoří na Krnovsku. Je členem Výtvarného spolku UVU ČR Nová věc, který ještě tvoří grafik a malíř Jiří Neuwirt a akademický malíř Martin Pawera. Je ženatý.