Právě nejvýznamnější osobnost slovenské jazzové scény zahájí festival svým narozeninovým koncertem 2. června v ostravském hudebním klubu Pjetka. „Jsem moc rád, že Peter Lipa oslaví své pětasedmdesáté narozeniny právě u nás v Ostravě,“ říká známý ostravský hudebník a producent festivalu Boris Urbánek.

Pro rodáka z Prešova a bývalého novináře chystají v Ostravě i jeden speciální dárek, respektive poctu. „Bude vůbec prvním umělcem, který bude uveden do Síně slávy festivalu Jazz Open Ostrava. Za mě to byla jasná volba, protože právě on je žijící legendou československé jazzové scény,“ pokračoval Urbánek, kterého pojí s Lipou pevné přátelství. „Hrávali jsme spolu v letech 1986-1992 a dodnes na to rád vzpomínám. Peter Lipa patří už řadu let k nejlepším jazzovým zpěvákům u nás. Vydal nespočet alb, spolupracoval snad se všemi důležitými osobnostmi československé jazzové scény. Je velkým popularizátorem jazzu, navíc uvádí vlastní rozhlasové pořady. Pro mě to je doopravdy velký vzor, protože už v roce 1976 založil festival Bratislavské jazzové dni, které se dnes řadí k nejvýznamnějším evropským jazzovým festivalům,“ dodal Urbánek.

Fanoušci jazzu se mohou těšit i na písničky ve slovenštině. „Do svých čtyřiceti jsem zpíval téměř stoprocentně jen anglicky. Když jsem zjistil, že takoví skvělí textaři, jako je například Milan Lasica, jsou ochotni psát pro mě texty, tak jsem se na to doslova vrhnul. Na otázku „proč?“, je jednoduchá odpověď. Proto, protože komunikuji s publikem i v té nejzákladnější linii slovem. A to je cesta, kterou zpěvák nesmí opomenout,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Deník Peter Lipa.