Do bývalého hobbymarketu Bauhausu o rozloze téměř půl hektaru se letos na jaře přestěhovalo z někdejší prodejny textilu, kde působilo zhruba rok. Předtím galerie sídlila v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic.

Konečným sídlem PLATO se mají stát během několika let zrekonstruována památkově chráněná městská jatka z konce 19. století (viz fotogalerie).

„Prázdný prostor bývalého Bauhausu chceme nabídnout umělcům, kurátorům a návštěvníkům, aby spolu s námi vybudovali a proměnili instituci pro současné umění. Opět jsme na začátku a vše, co budou mít návštěvníci nyní k dispozici, je pouhý náčrtek k náčrtku, jak kdysi napsal Herman Melville o své knize Bílá velryba,“ uvedl ředitel PLATO Marek Pokorný před jeho otevřením.

Zahájením výstav Dočasné struktury 1 odstartovalo PLATO ve středu vpodvečer v Bauhausu programově nabitý týden nazvaný 5000 m2 pro umění.

Zahájením čtyř výstav z celoročního cyklu Dočasné struktury představí PLATO návštěvníkům knihovnu, bistro a prodejnu funkční site-specific umělecká díla, která šestice umělců navrhla přímo do prostoru bývalého hobbymarketu.

Jejich umělecké projekty doplní pod názvem Koncept_dekor prezentace děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art, která bude v otevřeném prostoru k vidění do 3. září.