Po čtvrtečním vyprodaném vystoupení ska kapely Akurat, které bavilo návštěvníky Templu, se v sobotu rozezní skladby štětínského uskupení Pogodno. Čtveřice avantgardních rockerů od 20 hodin v ostravském klubu Parník. „Stačí se jen podívat na oblíbenou internetovou stránku youtube.com a člověk hned zjistí, jak populární Akurat i Pogodno jsou. Počítadlo u mnohých klipů těchto dvou skupin dosáhlo i číslovky půl milionu shlédnutí,“ říká jedna z organizátorek festivalu Jana Bittová.

Nekonformnímu Pogodnu, jež se od prvopočátků věnuje alternativnímu rocku, se dostalo na Polských dnech výsadního postavení. Vystoupí na stejném pódiu jako v premiérovém ročníku proslulý jazzman Andrzej Jagodzinski.

Zrod štětínské partičky Pogodno, která se pojmenovala podle stejnojmenné dělnické čtvrti přímořského města na severozápadě Polska, spadá do roku 1996. Od té doby nahrál band, který momentálně vystupuje ve složení Jacek Szymkiewicz (zpěv a kytara), Damian Pielka (baskytara), Marcin Zabrocki (klávesy a saxofon) a Pawel Osicki (percussion), dohromady šest řadových alb, z nichž to nejčerstvější Wasza Wspanialošč patří už mezi padesátku v Polsku nejprodávanějších hudebních CD.

I když Pogodno nikdy nebude patřit mezi mainstreamové kapely, přesto Štětíňanům dostalo cti složit a natočit hudbu k seriálu Królowie Šrodomiešcia (Králové centra), jenž před časem běžel v polské veřejnoprávní televizi. „Pogodno mixující punk, tango se swingem lze zařadit do škatulky undergroundových kapel. Barvitost hudby navíc podtrhuje charismatický zpěv Jacka Szymkiewicze, jenž v mnohých textech volně přechází z polštiny do angličtiny. Tahle zvláštnost je patrná především na jednom z nejzásadnějších songů Pogodna – Spierdalacz. Jejich písničky „o životě“, které mají místy až pochmurný náboj, rozhodně nelze považovat za podbízivé,“ dodává Jana Bittová.