Divokost a krásu samurajů, jejich bojové techniky a magické rituály v kontrastu s civilizovaným životem u dvora japonského císaře převedou do baletní řeči kanadský choreograf Eric Trottier a šéf ostravského baletu Igor Vejsada.

Příběh je volně inspirován knižním bestsellerem Shogun a jeho filmovou verzí Poslední samuraj. Je to podívaná s hudbou japonského skladatele a hudebníka Ryuichiho Sakamota, držitele Oscara, Zlatého glóbu a Ceny Grammy za hudbu k filmu Poslední císař.

„Není to tak, že bych z několika příběhů udělal jeden, nechci vytvořit historické drama. To, co vzniklo, je inscenace Erika Trottiera, který se nechal inspirovat literárním a filmovým příběhem a svou fantazií. Přeji si hlavně podtrhnout důležité životní mezníky lásku, sílu peněz a moci, nevěru a v neposlední řadě smrt," uvádí choreograf a režisér v jedné osobě Eric Trottier.

Autorkou scény je Julia Libiseller, kostýmy navrhla Melanie Riester. V hlavních rolích se představí Barbora Kaufmannová / Lucie Skálová, Jan Krejčíř / Filip Staněk, Olga Borisová-Pračiková / Petra Kováčová, Vladimír Vašků, Michał Lewandowski / Po-Ju Lin, dále účinkují členové baletního souboru NDM.

Výstava grafiky

U příležitosti uvedení inscenace bude dnes v 17 hodin v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona zahájena výstava s názvem Poslední samuraj, která představí práce studentů ateliéru volné grafiky Fakulty umění Ostravské univerzity. Půjde o grafické listy, zhotovené různými technikami, inspirované tematikou střetu odlišných kultur. V rámci vernisáže uvidí návštěvníci ukázku japonského umění meče, kterou předvedou členové oddílu aikido Sportovního klubu policie Ostrava.