Cimbálová muzika Technik bývá považována za ostravský fenomén. Patřila k nejlepším cimbálovkám nejen v tehdejším Československu, ale byla uznávána také v zahraničí. Její jedinečnost sice vykrystalizovala v tomto městě, ale původ má na Valašsku, odkud do Ostravy přišel muž, který tuto cimbálovou skupinu založil a byl nepochybně její spiritus agens.

Zrození cimbálovky

Kořeny pozdější slavné cimbálovky Technik lze totiž vysledovat v životním osudu muzikanta Jana Rokyty. Narodil se v obci Jasenné nedaleko Vizovic v muzikální rodině. Výborným zpěvákem lidových písní byl už jeho dědeček Antonín Rokyta, otec Karel hrál v plukovní kapele v Mukačevu. Otcova sestra Anna byla vynikající zpěvačka, která znala na čtyři sta padesát lidových písní. V tomto hudebním prostředí se formovala osobnost Jana Rokyty. Po ukončení základní školy odešel do Ostravy na průmyslovou školu horní a po maturitě začal studovat Vysokou školu báňskou. Ale lidové hudbě nadále zůstával věrný, přičemž skutečnost, že měl hudební talent od pánaboha a ovládal několik nástrojů, byla jeho velká přednost. Vždyť například v sedmnácti letech hrál na kontrabas v pověstné cikánské cimbálové skupině Didiho Kálmána v Ostravě-Kunčičkách. Sám to komentoval: „To byla škola!"

Na Vysoké škole báňské obnovil v roce 1958 zaniklou studentskou cimbálovou kapelu, které postupně začal vtiskovat svou hudební představu. Jeho zanícení pro muziku bylo opravdu velké, k čemuž později poznamenal, že by nikdy nebyl tak dobrý inženýr jako muzikant. U nové kapely se stal uměleckým vedoucím a cimbalistou. Její úroveň šla prudce nahoru. Na pozdější vysoké kvalitě Techniku se podepsala i další Rokytova zkušenost: v letech 1970 až 1980 odešel z Ostravy do Prahy a stal se členem světoznámého komorního orchestru Pražští madrigalisté. V roce 1980 se ale především kvůli rodině vrací do Ostravy a stává se hudebním redaktorem Ostravského rozhlasu. A samozřejmě se s plným nasazením věnuje cimbálovce Technik.

Úspěchy

Spisovatel Ludvík Vaculík, mimochodem, velký příznivec Techniku, kdysi poznamenal: „Lidové písničky jsou jako chrámové zpěvy, jsou krásné, ale málokdo už ví, o čem jsou." Jestli to někdo dobře věděl, byl to Rokyta. Měl pro svou hudební činnost úsloví, že takový člověk musí být „fundovaný fanda". Folklorních souborů bylo hodně, ale cimbálová muzika Technik jediná, vyhraněná a vskutku profesionální. Bylo to ryzí pěstování lidového hudebního dědictví. Rokytovo umění spočívalo i ve výběru vynikajících zpěváků a muzikantů, objevil Jarmilu Šulákovou, přivedl Naďu Urbáškovou a Josefa Lažu.

Významně se v kapele zapsali primáši Josef Mráz, Miroslav Hlosta, Jiří Crha a Jiří Machač. Muzika byla v podstatě založena pro rozhlasové účely, protože rozhlas jak uvedl Rokyta je pro každou kapelu zrcadlem pravdy. Nahrála několik set hudebních snímků. Repertoár vždy vycházel z lidového hudebního a folklorního odkazu Valašska, tedy zejména Vizovicka, ale také z jiných oblastí. Úroveň kapely se projevila i v tom, že koncertovala na desítkách domácích i zahraničních hudebních festivalů, například v Polsku, Rusku, Francii. Španělsku, Portugalsku, Finsku, Řecku, Singapuru, Číně nebo Mexiku. Získala dvě zlaté medaile na Světovém festivalu mládeže v Helsinkách roku 1962, obdržela první cenu v bratislavské rozhlasové soutěži, dvakrát získala nejvyšší ocenění ve Strážnici (1961 a 1964). V roce 1993 dostala Cenu města Ostravy.

Ale všechno jednou končí. Loni 22. července 2012 zemřel Jan Rokyta. V sobotu 20. dubna se uskuteční v Domě kultury města Ostravy poslední vystoupení cimbálovky Technik, žádné další už nebude.