Centrum kultury a vzdělávání (CKV), příspěvková organizace Moravské Ostravy a Přívozu, která provozuje například Klub Parník, Klub Atlantik nebo Minikino, má nového ředitele. Bývalého šéfa CKV Filipa Rohana rada centrálního obvodu v polovině dubna odvolala.

„Byl jsem odbornou skupinou navržen na odměny za výsledky v roce 2012. Dva týdny nato mě rada odvolala s argumentací, že se mnou nejsou dlouhodobě spokojení. To mi hlava nebere, ale mé svědomí je čisté," uvádí Rohan s tím, že za odvoláním vidí spíše osobní spory, které má s místostarostou Daliborem Moukou.

„Za celou dobu svého působení jsem nedostal žádnou písemnou výtku, žádné doporučení o nápravě, žádný audit. Můj nástupce byl pak navíc zvolen bez jakéhokoliv výběrového řízení," dodává ex-ředitel CKV.

Místostarosta centrálního obvodu Dalibor Mouka, který společně s další trojicí komunálních politiků rozhodl o odvolání Filipa Rohana, ale míní, že přístup bývalého ředitele kritizovali dlouhodobě.

Konkrétně jim trnem v oku bylo neefektivní hospodaření.

„Nebyli jsme spokojeni s návrhy na pořádání kulturních akcí. Často jsme je museli přepracovávat," vysvětluje Mouka. Podle něj byl bývalý ředitel také pasivní při shánění financí z vnějších zdrojů, například od sponzorů.

Osobnosti nesouhlasí

„CKV provozuje střediska, která si žijí vlastním životem, to hodnotíme velice pozitivně a určitě nechceme měnit jejich tvář, spíše cítíme, že potřebujeme nový impulz a v ekonomicky nestálé době schopného manažera," uzavírá místostarosta. Tvrdí ale, že výběrové řízení na post nového ředitele proběhne po uplynutí zákonem stanovené doby, která může být až rok a půl dlouhá. Do té doby bude CKV šéfovat Martin Vidura.

Starostovi centrálního obvodu byl doručen otevřený nesouhlasný dopis, pod který se podepsala řada kulturních osobností Ostravy, jako například ředitelka Klubu Fiducia Ilona Rozehnalová nebo ředitel Galerie výtvarného umění Jiří Jůza.

„Jsem tímto jednáním překvapena. Pana Rohana znám dlouho a osobně, častokrát jsme spolupracovali. Výsledky jeho práce sleduji i jako účastník mnoha akcí, které CKV pořádá, a přišlo mi, že jsou velice populární a povedené," dodává ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová, která se pod nesouhlasný dopis s ostatními osobnostmi také podepsala.