VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako otec se cítím skvěle a velmi zodpovědně

Ostrava - Řekl v rozhovoru pro Deník zpěvák, skladatel, hudebník a textař Petr Bende, který si vzal za manželku dívku z Ostravy.

6.12.2011
SDÍLEJ:

Petr BendeFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Do povědomí široké veřejnosti jste se zapsal jako finalista soutěže Česko hledá SuperStar. Proč jste se do ní přihlásil?

S první kapelou jsem začal hrát ve třinácti letech po koncertech v Jihomoravském kraji, pak jsem ještě prošel dalšími hudebními seskupeními, až jsem v roce 1996 založil svoji první skupinu Petr Bende Band. Hráli jsme po celé republice po klubech a festivalech vlastní písně a pak přišla SuperStar. Chtěl jsem to zkusit jako zpěvák, který hraje s kapelou a chce posunout naši vlastní tvorbu více k širšímu posluchačstvu. Byla to obrovská škola. Dvanáct živých přenosů a celkově hodně náročné rychlé tempo mě mnohému přiučilo a kapele to nastartovalo další cestu. Ale nesměl jsem usnout na vavřínech a hudebně se stále někam posouvat. To se snažím stále.

Jaké bylo vaše hudební dětství? Vzpomenete si na své první veřejné vystoupení?

Prvním veřejným vystoupením byl jistě jeden z klavírních koncertů na tehdejší LŠU ve Velké Bíteši. Obecenstvem byli rodiče a bylo to opravdu o velké trémě. Ve třinácti jsem nastoupil do velmi známé okresní rockové kapely po konkurzu na post bubeníka. První koncert byl v obci Zňátka u Náměště nad Oslavou. Byla to velká jízda. Sál přeplněný lidmi, skvělá rocková kapela a já za svými bicími. S touto kapelou se scházíme dvakrát ročně dodnes.

Velice rázně jste vstoupil do světa showbyznysu. Jaký je ten český?

Škoda, že naše republika není o něco větší. Myslím, že je u nás mnoho skvělých kapel, zpěváků a zpěvaček. Jsme velmi výrazní co se týče české hudby. I když nás mnohdy velmi ovlivňují světové vlivy. Proto se snažím do svých písní vetknout své jihomoravské kořeny. Jen si myslím, že hudební trh se stále zvětšuje a lidé si těžko vybírají. Proto jsem rád, že se nám vytvořila oblast fanoušků, kteří za námi jezdí po celé republice a vyprodávají naše v těchto dnech vánoční koncerty. Děkuji všem.

Co musí mladý člověk udělat pro to, aby v tomto světě obstál?

Stále se snažím dělat něco nového. Vydali jsme za šest let tři autorská alba a jedno živé DVD a CD. Každý rok děláme s kapelou dva nové hudební programy. Jeden na festivaly a koncerty během roku a jeden speciální na naše vánoční turné s mojí kapelou, cimbálovou muzikou Grajcar s účastí mnoha hostů. Mimo to mám sólový folkový projekt Kolotoč s písničkářem Pavlem Helanem a speciální akustické vystoupení jen s cimbálovkou Grajcar. Rád nabízím více než ostatní a mám rád různorodost v hudbě a překvapující programy pro posluchače.

Máte kolem sebe tým lidí, anebo jste sám sobě producentem a manažerem?

Mám svoji agenturu D.A.N Production, se kterou spolupracuji už více než třináct roků. Mám rád vzájemnou důvěru a domácí pohodu a zázemí v hudbě a tvorbě. Hudebně si věci hlídám a tvořím sám, ale využívám hudební producenty, kteří mě stále někam posouvají. Jako je Milan Cimfe, který nasměroval můj hudební styl u prvních dvou desek a na té třetí jsem spolupracoval s americkým producentem Carmenem Rizzem, který mi vnesl do aranží zase další nový hudební vítr a spolupracoval třeba se zpěvákem Sealem, nebo Alanis Morisette. Má kapela je stále ve stejném složení již devět roků a tak tvoříme skvělou muzikantskou rodinu, která to dělá s radostí.

Jak je to s vaší hudební dramaturgií a repertoárem? Vycházíte především z vlastní tvorby?

Hrajeme převážně vlastní tvorbu. Skládám většinu písní i textů a tím jsme autentičtí. Jsem rád, že se našim posluchačům naše písně líbí, a že se za námi vrací. U našich vánočních koncertů se navíc pouštím do různých úprav vlastních písní a taky koled s mojí kapelou a třeba cimbálovou muzikou Grajcar. Jsou to hudební polohy, které mám rád a stále vymýšlíme něco překvapujícího a nového.

Nedávno vám vyšlo CD Trojka. Pro ty, kteří ji neznají, jak byste ho charakterizoval?

Nové album je o písničkách. Chtěl jsem upustit od velkého aranžování, které jsem si vyzkoušel na předchozích albech a napsal jsem písně, které obstojí jen s kytarou a lidé si je můžou zazpívat. Navíc jsem poprvé oslovil několik textařů na spolupráci. Jedním z nich byl písničkář a folková legenda Slávek Janoušek a jeho Textová dílna. On a další autoři se mnou pracovali na textech nové desky více než tři čtvrtě roku a výsledek stojí za to. Některé texty zůstaly ale i moje a myslím, že jsem docílil velmi hudebně i textově pestrou desku. Výsledkem je i dlouho se držící singl Láska na předních příčkách hitparády IFPI v našich rádiích.

Přiblížíte nám kapelu, s níž vystupujete?

Je to vlastně moje druhá rodina. Hrajeme spolu v této sestavě devět roků a kapela je složená ze skvělých muzikantů z Brna a okolí. Jmenovitě: bicí Pavel Bříza, kytara Daniel Hlaďo, trubka Karel Nováček, basa Dalibor Dunovský, klávesy Borek Nedorost.

Svůj život jste nyní i tak trochu spojil s Ostravou… Jak k tomu došlo?

Vzal jsem si rodilou Ostravanku, a tak k tomu přišlo. Rozmýšleli jsme, kde zakotvit a nakonec v rámci rodinného zázemí mé ženy jsme zvolili Ostravu. I já jsem si toto kulturní město oblíbil a hlavně mám při mých cestách klid, žena je spokojená a na místě, které má ráda. Samozřejmě máme v rámci mé profese ještě druhé místo, kde přebýváme, a tím je Praha, ale jezdíme tam spíše na delší návštěvy a pak zpět na Moravu se zastávkou u mých rodičů v Újezdu u Rosic.

Jak se cítíte v roli otce a jak to skloubíte s pěveckou kariérou?

Jako otec se cítím skvěle a velmi zodpovědně. A jak se to dá skloubit s hraním? Někdy lépe a někdy hůře. Je dobré, že si můžu svůj čas plánovat sám, a tak si udělat volno, kdy potřebuji, ale v podstatě je to tak, že jsem půl týdne doma a půl týdne na cestách po koncertech. Je to trošku složitější, než kdybych byl každý den doma a to hlavně pro mou rodinu, která je čas od času delší dobu beze mne. Všichni to zatím skvěle zvládáme a jsem za to rád, že mám jedinečné zázemí, díky ženě, v mé rodině.

Kde hledáte hudební inspiraci při vzniku nových písní?

Všude okolo sebe. Na dálnici, na cestách, v tichu domova a v mém domácím nahrávacím studiu. Je to otázkou, jaký má člověk den a někdy píseň vznikne, ani nevím jak. Prostě se zrodí a melodie sama vytryskne. Nedá se to plánovat, i když každý rok jezdím na týden na kamarádovu chalupu na Vranovské přehradě, kam jezdím cíleně skládat. Je tam ticho, nikde ani živáčka. Topím v krbu a nabírám atmosféru, kterou pak předávám do písní.

Změnil se vám život po soutěži Česko hledá SuperStar?

Určitě ano. Jsem více vidět a kapela má více vystoupení, než tomu bylo předtím. Jsem za to rád a pokorně každý den děkuji někam nahoru, že můžu dělat povolání, které je mi koníčkem a zároveň mým hudebním srdcem.

Jak pečujete o své hlasivky? Vedete příkladnou životosprávu?

Určitě ne a každý muzikant, když se ho zeptáte, tak má svoji životosprávu hodně poškozenou. Jen když vezmu naše vánoční turné. Hrajeme vždy tři dny po sobě, pak den volna a mezi tím to jsou dlouhé přejezdy přes celou republiku. Půl dne člověk stráví na cestách, půl dne v sále zkoušením a zvučením a pak koncert a najednou je jedenáct večer. Pozdní večeře a nepravidelná strava tomu moc nepřidá. Samozřejmě tomu s kapelou předcházíme a vše se snažíme plánovat, aby jsme to zvládli.

Prý máte úžasné zázemí ve své manželce Zuzaně…

Mám opravdu jedinečné a za to patří mé ženě velké poděkování. Sám si někdy říkám, jestli bych to se sebou vydržel. Život s muzikantem, stále na cestách, není opravdu jednoduchý a je to o velké toleranci. Žena díky své práci, kterou dělala, zná hudební prostředí, a tak máme mnoho společných přátel v hudební branži a má nad mým hudebním povoláním velký nadhled. Rodina je pro mě vždy na prvním místě.

Vaše záliby vedle zpívání?

Mojí největší zálibou je teď čas strávený s rodinou a s našimi dětmi. Těším se na jaro, až budeme moci vyjet na výlety po hradech a zámcích, kde budu našim klukům vyprávět příběhy o historii těchto míst, které mám rád.

Ideální místo, kde nejlépe relaxujete?

Ostrava-Poruba a naše domácí pohoda. Újezd u Rosic mé rodiště a místo, které mám rád. Koncertní pódium. Místo, kde vypnu a hudebně jsem spojen s publikem.

Čeho byste chtěl v životě ještě dosáhnout?

Rád bych se ještě hudebně rozvíjel, skládal a vydal ještě několik hudebních projektů. Rozvíjel naše koncerty, psal písně, které si lidé budou zpívat a pokračoval ve své hudební cestě.

Kde vás posluchači můžou vidět na Ostravsku?

Všechny zveme s kapelou na náš vánoční koncert v rámci Turné 2011 do velkého sálu klubu Garage v OstravěMartinově v úterý 20. prosince od 19 hodin. Těšíme se na vás s mojí kapelou a hosty koncertu budou Helena Zeťová, cimbálová muzika Grajcar a pěvecký sbor Smajlík.

VIZITKA

Petr Bende

Zpěvák Petr Bende má 34 let. V pěti letech dostal svoji první bicí soupravu, a tak se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic. Petr Bende absolvoval osm ročníků ZUŠ ve Velké Bíteši, obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Navštěvoval také soukromé hodiny hry na bicí nástroje u profesora Pavla Šumpíka v Brně. K těmto nástrojům, které začal Petr postupně zvládat, přibyla ještě kytara a foukací harmonika.

V roce 1996 zvítězil v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák.

V roce 2005 získal stříbrnou pozici v soutěži Česko hledá SuperStar.

Vydal několik alb, zahrál si v muzikálech, spolupracuje s mnoha špičkovými interprety, je ženatý, má dva syny.

Autor: Břetislav Uhlář

6.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policejní zásah v Ostravě-Výškovicích.
4

Opilec v Ostravě-Jihu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, vyrážely se dveře

Sčítání volebních hlasů. Ilustrační foto

Moravskoslezská nej... aneb výjimečnosti kraje ve výsledcích voleb

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Ostrava – Život 18leté dívky si vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?

/FOTOGALERIE/ Podzimní generální údržba podchodu pod Frýdlantskými mosty v centru Ostravy finišuje. Jako nové rozhodně nevypadají, ale také už neodpuzují na pohled.

Petřkovice i v deseti kousaly, body z derby ale nemají

/FOTOGALERIE/ První třetiligové derby sezony patří Hlučínu. Prestižní utkání s Petřkovicemi domácí fotbalisté dotáhli do vítězného konce. Před téměř čtyřmi stovkami diváků díky brankám Hudeczka a Krauta zvítězili 2:1. Za hosty dokázal už jen snížit kanonýr Lokša.

Na opravené Ostravské ulici jde o život. Řidiči mohou najet do skládky materiálu

Šlendrián a diletantství. Jinak už dění na Ostravské ulici před Havířovem nazvat nelze. Řidiči tam jsou opět omezováni pochybnými značkami a navíc mohou najet do neoznačené skládky materiálu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT