Chytlavé sestavy se nejprve učily děti ve školách i na táborech, teď je předají kamarádům u obrazovek. „Doteď platilo co Rytmix, to jiný taneční styl. V každém dílu jsme učili děti sestavy s prvky konkrétních stylů, od klasických až po moderní. V nové řadě jsme vybrali slavné velké písničky z historie populární hudby světové i naší a na ty se tancuje,“ popisuje hlavní proměnu Rytmixu jeho dramaturg Marek Dohnal.


Tvůrci sáhli zejména po prověřených hitech z minulého století. Nejstarší skladbou na seznamu je Hound Dog od Elvise Presleyho z roku 1956. V dalších dílech se objeví například Horečka sobotní noci, punk v podání Clash nebo skladby skupin ABBA, Beatles či Queen. „Volili jsme písničky, na které se dá tancovat a které mají místo v historii populární hudby, určovaly styl, jsou chytlavé a stojí za to si je připomenout,“ vysvětluje.


Struktura pořadu zůstává stejná: děti se natřikrát učí sestavu, pak ji spojí dohromady. A mezitím se dozví leccos o písničkách, interpretech a skladatelích, kteří za skladbou stojí.

Hodně speciální díl je věnovaný hitu Trezor v podání Karla Gotta. „Spousta Karlů Gottů se ve škole učí sestavu, kterou Mistr sám zatancoval v roce 1965. Děti mají papírové obličeje jako Karel. Je to divoké,“ usmívá se dramaturg Rytmixu.


Jak dodává, někdy se k písničce váže i původní choreografie, třeba v případě Elvise Presleyho, Horečky sobotní noci nebo Michaela Jacksona. A jindy bylo potřeba sestavu kompletně postavit. „ABBA toho moc nenatancovala, tak jsme z její Super Trouper udělali táborovou rozcvičku. Někdy si hrajeme i na interprety – Kuba je perfektní Scatman i Elvis, s Míšou a Patrickem ze sebe dělali Bee Gees.“


Rytmix v novém pojetí uvedlo Déčko prvně ve středu 4. září v 17:10. Podzimní taneční lekce z produkce ostravského studia České televize otevřela sestava na hit skupiny ABBA.

Jana Fabianová